test-2020-audi_a4-35-tdi-s_tronic- (14)

Průzkum ukázal, jaká auta mají nejčastěji stočené kilometry

Autor: Tisková zpráva - Zdroj a grafika: carvertical.com - Foto: Pavel Srp - 14. 11. 2020


Koupě ojetého auta může být poměrně složitý proces. Lidé zpravidla hledají vždy ten nejlepší kompromis. Ideální auto je cenově dostupné a podle možností i co nejnovější. Kupující často hledí i na počet ujetých kilometrů, ale v tom může být zádrhel. Prodejci totiž stále najeté kilometry upravují o desítky, ale i stovky tisíc dolů.

Proč je důležité před koupí auta zkontrolovat počet najetých kilometrů?

Počítadlo kilometrů ukazuje, kolik mil nebo kilometrů konkrétní vozidlo celkově ujelo. Počítadlo kilometrů zpravidla odráží stav a opotřebení každého automobilu, ačkoliv to není vždy pravidlem. Najeté kilometry mohou být stočené, což může po koupi vést k nepředvídatelným nákladům. Automobil se proto hned od začátku může stát bezednou kasičkou.

Metodologie výzkumu

Společnost carVertical, která se specializuje na prověřování ojetých automobilů, proto provedla výzkum s cílem zjistit, jaká auta mají nejčastěji stočené kilometry. Údaje byly shromážděny z jejich vlastní rozsáhlé databáze. Seznam ukázal konkrétní procento automobilů se stočenými kilometry podle modelu – na základě všech analyzovaných modelů automobilů.

Za posledních 12 měsíců (říjen 2019 až říjen 2020) bylo analyzováno více než půl milionu údajů. Společnost carVertical shromažďovala údaje z různých trhů po celém světě včetně: Polska, Rumunska, Maďarska, Francie, Slovinska, Slovenska, České republiky, Lotyšska, Bulharska, Ukrajiny, Srbska, Německa, Chorvatska, Ruska a Spojených států amerických.

TOP 15 automobilů s nejčastěji stočenými kilometry

Výsledky ukazují, že nejčastěji se stáčejí kilometry na německých vozidlech. Další zajímavou skutečností je segmentace automobilů. Automobily prémiového segmentu mají mnohem častěji stočené kilometry než vozy nižší třídy. Velký pozor je třeba dávat zejména při koupi modelů BMW řady 7 a X5.

Porovnání modelů aut s nejvíc stočenými kilometry dle roku výroby

Také věk automobilu je jedním z klíčových faktorů v počtu ujetých kilometrů. Starší auta mají stočené kilometry častěji, což se dá vzhledem k jejich celkovému nájezdu očekávat. Studie také odhalila, že stočené prémiové vozy jsou obvykle starší než stočené vozy nižší třídy.

 

 

Údaje také ukazují, že starší auta prémiové třídy mají častěji stočené najeté kilometry, platí to zejména na 10 až 15 let staré modely BMW, u Mercedes-Benzu třídy E se to obvykle týká ročníků 2002-2004.

Vozy nižší třídy jsou většinou novější. Údaje o modelech Volkswagen Passat, Škoda Superb a Škoda Octavia ukazují, že tyto automobily jsou nejčastěji stáčeny už během prvních deseti let.

Srovnání modelů automobilů, které mají stočené kilometry, podle typu paliva

Dieselové vozy jsou určeny na překonávání velkých vzdáleností, mívají tedy najeto více kilometrů. S očekáváním je to tedy skupina automobilů, které se úprava najetých kilometrů týká nejvíce. Běžně se lze setkat s dovezenými vozidly ze západoevropských zemí, které mají reálně najeto více než 300 000 km, ale na budíkách je při prodeji výrazně méně.

Údaje dále ukazují, že vozidla se stočenými kilometry podle typu paliva odrážejí konkrétní výběr automobilů ve střední a východní Evropě. Řidiči v západních zemích prodávají vozy s vysokým počtem ujetých kilometrů a nákladnou údržbou. Tyto vozy s falešnými údaji počítadla kilometrů obvykle končí v zemích východní Evropy.

Některá auta, například Audi A6, Volkswagen Touareg a Mercedes-Benz třídy E, jsou téměř všechna s naftovými motory. Stočených benzinových variant je jen pár procent. Velká propast mezi vozy s těmito druhy paliva znamená, že existuje menší riziko koupě automobilu s benzinovým motorem se stočenými kilometry.

Srovnání modelů automobilů, které mají stočené kilometry, dle zemí

Nejčastěji lze podvody s počtem ujetých kilometrů zaznamenat ve střední a východní Evropě. Méně časté je stáčení kilometrů v západních zemích.

Nejčastěji se se stočenými kilometry můžeme setkat na trzích s ojetými automobily dovezenými ze západní Evropy. Každý desátý automobil v Rumunsku a Lotyšsku má pravděpodobně stočené kilometry.

Závěr

Podvody se stáčením kilometrů každoročně předražují statisíce vozidel a tím ovlivňují automobilový trh. Z toho vyplývá, že kupující ojetých vozidel jsou podvedeni a za své vozidlo utratí hodně peněz, které často končí na černém trhu.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru