Ilustrační foto: Policie ČR

Proraženou pneumatiku od neoznačeného výmolu často zaplatí stát. Ale rozhodně to není pravidlem

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic - Ilustrační foto: Policie ČR - 16. 1. 2024


Nešlo si nevšimnout, že naše silnice začínají na řadě míst znovu vypadat jako ementál. Některé výmoly možná nestojí za řeč, jiné už jsou ale minimálně pneumatikám a diskům nebezpečné. Proto poradíme, co v případě poškození od výmolu dělat.

Nehoda, jako jakákoliv jiná

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že jde o dopravní nehodu. A podle toho je potřeba se také chovat. Pokud tedy v autě vezete spolucestující, nenechávejte je sedět uvnitř, v reflexních vestách by měli odejít ideálně za svodidla. I vy mějte reflexní vestu, pusťte varovné blinkry a za auto umístěte výstražný trojúhelník. V každém případě místo nehody dobře vyfoťte, klidně i natočte. Nezapomeňte zadokumentovat také veškerá viditelná poškození auta.

To, jestli vám bude škoda uhrazena a jestli k nehodě máte volat policii záleží na tom, jestli je úsek označen dopravní značkou, která na výmoly upozorňuje. Pokud není, pak k místo ihned zavolejte policii. Její protokole se vám bude následně hodit, a to jak případně pro pojišťovnu, tak třeba pro Ředitelství silnic a dálnic nebo třeba TSK Praha. Záleží totiž na tom, kdo má silnici ve správě. A i s tím policie pomůže. Platí ale, že dálnice a rychlostní silnice spadají pod Ředitelství silnic a dálnic, ostatní komunikace jsou v majetku kraje či obce.

Píchli jste? Pomoc hledejte na zelené kartě, ale i u policie, a hlavně dbejte na svou bezpečnost

Záleží na dopravní značce

Ve chvíli, kdy je místo značkou upozorňující na výmoly označeno, nemůžete bohužel čekat, že vám bude škoda státem uhrazena. V takovém případě musíte mít sjednáno havarijní pojištění, protože samotné povinné ručení škody na vašem vozidle nekryje.

Pokud v místě značka není, máte napůl vyhráno. Kromě protokolu policie ale pamatujte na to, že budete potřebovat také protokol o nehodě. Nezapomeňte přesně popsat, co se stalo a kdy. Veškeré podklady, tedy protokol, záznam o nehodě, ale i veškeré fotografie, videa či informace ze servisu je potřeba zaslat buď mailem nebo datovou schránkou tomu, kdo silnici spravuje.

ŘSD, ale i všechna města nebo kraje jsou pro tyto případy pojištěny. Ale právě ŘSD upozorňuje, že ne všechna poškození od výmolů jsou následně proplacena. „To platí především pro případy, kdy se prokáže, že řidič nepřizpůsobil rychlost a způsob jízdy stavu a povaze vozovky, tak jak je ze zákona povinen. O tom však nerozhoduje ŘSD, ale příslušná pojišťovna. Ve všech případech však ŘSD předává všechny nárokované škody bez výjimky pojišťovně k řešení, případně k likvidaci,“ vysvětlilo Ředitelství silnic a dálnic.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění



TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru