Pokud chcete limuzínu, máte dnes poměrně dost možností. Od prodloužených amerických Lincolnů a jiných podobných korábů, přes vozy Rolls-Royce nebo Bentley, které nabízejí prodloužené rozvory, až například po stařičkou škodovku. Ne, opravdu jsme se nezbláznili….

Věřím tomu, že tohle auto už jste někdy zahlédli – nemyslím naživo, ale minimálně na nějakém obrázku na internetu. Možná jste si mysleli. že jde pouze o výtvor šikovného grafika, ale vězte, že jde o reálné auto. Na svědomí ho mají dva Češi: Martin Jinek a Jaroslav Valenta.

Původní auto pochází z roku 1977, důkladnou přestavbou prošlo v roce 2008. Základem pro stavbu limuzíny se stala Škoda 105L, respektive dvě tyto škodovky. Z jedné z nich použili předek až za B sloupkem, z té druhé zadek před B sloupkem tak, aby byl zachován prostor pro dveře. Následovalo dlouhé spojování a vyztužování tak, aby se auto díky původně samonosné karoserii nezlomilo. Důležité bylo také spojit obě poloviny přesně v ose tak, aby auto nejezdilo šikmo. Stavba podle slov obou stavitelů zabrala dlouhé zimní večery na přelomu let 2007 a 2008.

Po úpravě je délka limuzíny působivých 7,2 metru a hmotnost 1 380 kg. Automobil je schopen odvézt až 7 lidí (včetně řidiče) a nabízí náležité pohodlí. V zadní části nechybí pohodlné původní sedačky, ale ani bar, lednička, klimatizace či nezávislé topení. O pohon vozu se stará motor 1,3 MPI o výkonu 50 kW.

Škoda 105L Limousine prošla také náročnou schvalovací mašinerií. Nebylo to jednoduché, ale povedlo se. Díky tomu má speciální technický průkaz, kde je zaznamenána celková délka i počet cestujících přesně tak, jak má být.

Tato stavba se o uplynulém víkendu objevila na stránkách nedělního vydání britských novin „The Sun“ a byl o ní natočen videospot. Docela úspěch, nemyslíte? 😉

skoda-105l-limousine