ford-tovarna-rumunsko-craiova-vyroba- (1)

Prodeje aut klesají, ale zisky automobilkám rostou

Od Radim Plachý | Zdroj: ČTK - Foto: Pavel Srp - 3. 5. 2022 0

Už několik let zmítá (nejen automobilovým) průmyslem krize. Je nedostatek zaměstnanců, dílů i součástek a klesá výroba. V automobilovém průmyslu se dostáváme na horší hodnoty prodejů než před desítkami let. Automobilky ale přesto mají vyšší výdělky.

V předchozích letech působila problémy ve výrobě hlavně krize s koronavirem a nedostatkem chipů, letos to pokračuje ruskou invazí na Ukrajinu. I přesto ale v loňském roce podle analýzy společnosti EY automobilkám vzrostly zisky.

Přečtěte si také:  Škodovka bojovala s nedostatkem dílů i dříve. V roce 1988 chyběla sedadla

Podle této studie v loňském roce vzrostl provozní zisk u 16 největších automobilových koncernů světa na 134 miliard eur, což je meziroční zvýšení o 168 %! Stojí za tím hlavně to, že se automobilky zaměřily hlavně na výrobu dražších modelů, u nichž mají vyšší marže, a přestaly poskytovat tak velké slevy. Marže totiž v roce 2021 dosahovaly rekordní úrovně, protože zákazníci, kteří auto potřebovali, za něj byli ochotní zaplatit. Vyšší marže tak v poklidu pokryly ztráty z nižších objemů prodeje.

Ukrajinci po střední Evropě vykupují ojetiny. Jejich ceny i v České republice porostou

Podle údajů EY dosáhla nejvyššího provozního zisku americká automobilka Tesla Motors, následovanou německými automobilkami BMW a Mercedes-Benz.

Přečtěte si také:  Roste cena aut a draho je i v servisech. Změna k lepšímu by mohla přijít za dva roky

Letos se do výrobní krize přidává ruský válečný útok na Ukrajinu, kvůli čemuž nejsou další automobilové díly (hlavně kabelové svazky). Současně s tím ale drtivá většina automobilek zavřela své továrny a některé další provozy a ukončila aktivity na ruském trhu. I kvůli tomu budou ceny aut opět růst, pokles cen rozhodně neočekáváme – a to nejen nových, ale ani ojetých aut.