Test BMW X7 M60i xDrive (2023)

Prodejci luxusních aut mají v Česku žně. Poptávka po nich je velká a prodeje jsou násobně vyšší než v loňském roce

Autor: Anina Russová - Zdroj: Svaz dovozců automobilů, ČTK - Foto: Pavel Srp - 4. 10. 2023


Od roku 2024 zavede Česko hranici dvou milionů korun pro nákup firemních vozů, respektive hranici pro jejich odpočet DPH. A nejspíš i to má za následek současnou velkou poptávku po drahých a luxusních autech. Ostatně, důkazem je takřka dvojnásobné poprodejní tempo oproti celému trhu a fakt, že letos vzrostl prodej luxusních aut oproti loňsku o 39 %.

„Zatímco poptávka tuzemských domácností po nových automobilech od jara stagnuje, zájem ze strany firem postupně vzrůstá a koncem roku očekáváme nárůst v řádu desítek procent,“ uvedl obchodní ředitel Louda Auto Martin Feller. Současná poptávka je podle něj navíc teprve jen začátek, protože vrchol ve firemních nákupech bývá zpravidla mezi říjnem a listopadem. Podle ČTK a SDA pak hlavně prodejci Audi a Volkswagen v posledních dnech čelí zvýšenému počtu dotazů na skladové zásoby luxusních vozů.

Přečtěte si také:  Luxusní vůz na firmu? Nejvíc se kupuje Ferrari, mezi regiony vede Praha

„V rámci navrhované novely zákona o daních z příjmů, která bude platná od 1. ledna 2024, je navrhováno zavedení limitu výše odpisů pro vozidla kategorie M1 pořízená od tohoto data. Podle této novely bude možné zahrnout do daňových výdajů maximálně částku dva miliony korun z pořizovací ceny vozu,“ uvedla Jana Dudková z poradenské firmy Rödl & Partner Tax.

V Česku se pak od ledna do konce srpna prodalo zhruba 150 000 nových osobních aut. Kategorie luxusních vozů se na tomto počtu podílí asi třemi promile. Vozy s cenou nad dva miliony korun jsou ale zastoupené i ve vyšší střední třídě či ve velmi oblíbené kategorii SUV.

Přečtěte si také:  Dvě třetiny leasingovek vnímá zvýšený zájem o elektromobily, letos už potřetí překonaly nafťáky

Podle automobilového experta EY Petra Knapa pro tradiční české firemní flotily toto opatření nebude ale mít významný dopad. „Nicméně vzhledem k tomu, že poměrně podstatná část vozů je v ČR nakupována přes firmy primárně pro využití majiteli, tak tam už může být dopad citelnější,“ podotkl.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *