Ford Sierra Cosworth je závodní legenda, kterou asi není potřeba nijak dlouze představovat. Tahle třídvéřová bestie měla pod kapotou dvooulitrový přeplňovaný benzínový motor o výkonu přes 200 koní. Vzhledem k tomu, že všechen výkon byl posílán prostřednictvím pětistupňové přímo řazené převodovky na zadní nápravu (v této generaci), je jasné, že s tímhle Fordem bylo, je a bude o zábavu postaráno vždy. Ford vyrobil téhle hračky (v provedení se třemi dveřmi) celkem 5 545 kusů a rovných 500 z nich neslo speciální označení RS500, tedy označení limitované série určené pro britský trh.

Model Cosworth RS500 byl oproti svému “obyčejnému” sourozenci obdařen větším turbem Garret, které neslo označení T31/T04, větším intercoolerem, silnějším čerpadlem a také třeba lepším materiálem, z něhož byl vyroben blok motoru. Celkem tyto úpravy zvedly výkon RS500 na hodně slušných 224 koní. Zvenku pak každého zaujmou upravené nárazníky, spoilery a přepracované křídlo umístěné na víku kufru. Celek doplňují decentní znaky RS500 na předních blatnících a kufru.

Zachovalých kousků nesoucích označení Cosworth RS500 už moc není, o to větší je ale radost všech sběratelů, když se nějaký kousek na prodej objeví, třeba jako tento z roku 1987. Tahle černá kráska bude už zítra, v sobotu 22. února na prodej v aukci konané u příležitosti akce Race Retro & Classic Car Sale v britském Silverstone. Vše, co vidíte na fotkách, je originální a to včetně kol od BBS nebo sedaček Recaro. Na budícíh svítí číslovka pouhých 84 000 najetých mil (asi 135 185 km). Majitel odhaduje, že by auto mohl prodat za částku mezi 32 a 35 tisíci liber, v přepočtu něco mezi 1 a 1,2 milionu korun. Podle mého skvěle utracené peníze, souhlasíte?

-AR-