Jen před několika málo dny se na dálnici D1 stala vážná dopravní nehoda. Řidič osobního auta zastavil v odstavném pruhu, vystoupil auta a bohužel jej srazil řidič projíždějícího malého nákladního auta. Nehoda byla tragická, nicméně policisté vyšetřují, co se vlastně stalo a proč řidič na dálnici zastavil a vystoupil z auta směrem do vozovky. To byla totiž velká chyba. Při jakékoliv poruše na dálnici je základním bezpečnostním pravidlem nezůstávat v autě a co nejrychleji se dostat za svodidla. I kdyby to znamenalo vystoupit přes místo spolujezdce.
Vlastní bezpečnost je na prvním místě
Ať už dojde k nehodě nebo poruše, v ideálním případě je dobré dojet na nejbližší parkoviště nebo čerpací stanici. Jsou ale situace, kdy to není možné. V takovém případě je nutné zastavit alespoň na krajnici, ideálně ale v odstavném pruhu.
Jako první pošlete svou posádku ihned z auta pryč, ideálně za svodidla. Pokud v místě nejsou, pošlete je co nejdále mimo dálnici. Pusťte varovné blinkry a oblékněte si reflexní vestu. Pokud je silný provoz, nevystupujte z auta přímo do silnice, klidně vystupte přes místo spolujezdce. Zákon nařizuje umístit za auto výstražný trojúhelník a to 100 metrů za vozidlem. Na místo postavení trojúhelníku běžte ale za svodidly, nebo mimo těleso dálnice.
Porucha na dálnici je nepříjemnost, se kterou zdarma pomůže policie nebo asistenční služba ŘSD
Ihned o tom, že máte nepojízdné auto informujte policii. S ní se domluvte, zda na místo pošle také pracovníky údržby, kteří váš vůz označí bezpečnostní světelnou šipkou. Než na místo přijedou, postarají se o dostatečné zviditelnění překážky přímo policisté. V bezpečné vzdálenosti na ně počkejte i ve chvíli, kdy by šlo jen o výměnu kola s prázdnou pneumatikou. Blikající policejní auto ostatní řidiči uvidí spíše než vás v reflexní vestě skloněného u auta. I kdyby pršelo a byla zima, nepouštějte posádku zpět do auta, zbytečně do něj nechoďte. Policisté budou na místě do pár minut a se vším vám pomůžou.