asistencni-sluzba-skoda

Porucha na dálnici je nepříjemnost, se kterou zdarma pomůže policie nebo asistenční služba ŘSD

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Policie ČR, ŘSD - Foto: Škoda - 8. 12. 2021


Porucha na dálnici patří k těm řidičským nepříjemnostem, které prostě nikdo řešit a zažít nechce. Ovšem i to se stává, a tak je dobré být na tuto situaci připraven, a vědět, komu a kde si říci o pomoc, aby byla rychlá, správná a ideálně co nejlevnější nebo dokonce zdarma.

Bezpečnost především!

Ať už dojde k defektu nebo jakékoliv poruše či problému, vždy je v prvé řadě potřeba myslet na vlastní bezpečnost. V žádném případě po takové nepříjemnosti nesmí posádka, ale ani řidič zůstávat v autě nebo u auta! Ideální je schovat se za svodidla. Ten, kdo pak umisťuje výstražný trojúhelník na silnici, na sobě musí mít reflexní vestu. I kdyby byl jasný a sluneční den. Pokud je to jen trochu možné, zajeďte s autem do odstavného pruhu, ideálně zkuste dojet na čerpací stanici, sjezd z dálnice nebo odstavné parkoviště. Tam je bude posádku bezpečněji.

Přečtěte si také:  Kdy Češi spoléhají na asistenční službu? Nejčastější kvůli odtahu

Policie nebo asistenční služba

I kdybyste měli v plánu poruchu nebo defekt řešit svépomocí, pokud zůstanete stát v odstavném nebo v jízdním pruhu, vždy si volejte pomoc. Třeba ne nutně na opravu, ale hlavně z důvodu bezpečnosti.

Volat můžete hned několik pomocníků. A nebude vás to stát vůbec nic. V prvé řadě si na pomoc můžete zavolat policii. Nebojte, že by vás odmítli. Především ve chvíli, kdy je vaše nepojízdné vozidlo překážkou v provozu a může tak způsobit nebezpečné situace, policisté na místo rychle přijedou a označí ho s odstaveným vozidlem s majáky. Překážka tak bude pro ostatní lépe viditelná.

Následně buď sami policisté, nebo vy zavolejte asistenční službu. Ta nejen, že místo označí velkou světelnou šipkou a může provoz svézt třeba do jednoho jízdního pruhu, ale v některých případech umí na místě pomoci i s řešením závady nebo defektu. Takové služby zdarma nabízí například asistenční služba Ředitelství silnic a dálnic. Ta je k dispozici každý den na telefonním čísle 800 280 281. Pamatujte ale, že nejde o žádný pojízdný servis, přesto jsou pracovníci této asistenční služby vybaveni například základním nářadím, startovacími kabely či kanystry s benzinem.

Přečtěte si také:  Máte poruchu na dálnici? Policii volat nemusíte, pomůže bezplatná linka ŘSD

Kromě toho můžete zavolat také asistenční službu vlastní pojišťovny. Podle toho, jaké pojištění máte sjednáno, může být také zdarma. Ovšem záleží na smlouvě a na podmínkách, jaké máte sjednány. Minimálně odtah do nejbližšího servisu nabízí drtivá většina pojišťoven už v rámci povinného ručení.

Důrazně pak nedoporučujeme využívat služeb takzvaných lovců nehod. Ti jsou většinou spíše ke škodě než užitku a jejich „pomoc“ nakonec nebývá z nejlevnějších.  

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *