Po několika dnech úmorného a nepříjemného vedra sice přišlo tolik očekávané ochlazení, ale rozhodně ne samo. Ruku v ruce s ním jdou velké srážky, například v okolí Prahy pršelo prakticky celou sobotu. Během neděle se dlouhotrvající lijáky mají přesunout na Moravu. A tak se dají všude očekávat problémy, které neustále padající voda může napáchat.
Déšť je sice potřeba, ale když je ho hodně najednou, začnou se na silnicích objevovat i opravdu velké louže. A jejich neuvážené projetí může snadno skončit smykem. K tomu všemu musíme počítat s místy, kde vodu nezvládnou pojmout kanály, a tak se vylije na silnici. A pak je potřeba si případný průjezd opravdu důkladně rozmyslet.
Velké a hluboké louže
Louže u silnice mnohé lákají k průjezdu, kdy se voda rozstříkne do všech stran. Je ale potřeba vědět, že taková nevinná zábava je přestupkem. Zákon totiž říká: „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“ Pokuta za takové projetí louže se může na místě vyšplhat až na 2000 Kč, ve správním řízení dokonce na 2500 Kč.
Kromě toho si řidič musí uvědomit, že nikdy neví, co se pod vodou skrývá. Může tam být velký výmol nebo vodou uvolněné víko kanálu. A následné škody na autě, by nemusely být malé. A zmínit musíme i riziko aquaplanningu, kdy by pneumatika mohla ztratit kontakt s vozovkou.
Zatopená silnice
Během pátečního večera se dálnice D1 je před sjezdem na Čestlice proměnila v poměrně hluboký brod. Na twitteru to někteří glosovali tak, že dálnice byla celkem dobře splavná. Co v takovou chvíli dělat? V prvé řadě je nezbytné sundat nohu z plynu. Vždy pamatujte, že průjezd vodou snižuje brzdnou dráhu, ovladatelnost auta i funkčnost řady bezpečnostních systémů.
Souhlasím, pred chvílí jsme ji sjeli bez převrhnutí😅 pic.twitter.com/7Si6chCtC2
— toptacek77 (@angrybird1977) August 19, 2022
Ve chvíli, kdy voda sahá zhruba po spodní hranu dveří, můžete pomalu projet. Pokud je vyšší, už si to dobře rozmyslete. Znovu totiž nevíte, co s sebou přinesla a co pod její hladinou není vidět. Navíc by se mohla snadno dostat do auta. Vždy platí pravidlo pomalé jízdy, pokud pojedete rychle, vytvoříte si před autem vlnu, která může auto snadno utopit.
A co dělat ve chvíli, kdy jste přecenili své síly a voda se dostala do motorového prostoru a poškodila elektroinstalaci? Návštěva servisu vás nejspíš nemine. V první chvíli ihned odpojte baterku a nepokoušejte se startovat. Raději si zavolejte odtah a v servisu oznamte, že se do auta dostala voda. Zkontrolovat či vyměnit bude totiž potřeba takřka vše, od elektroniky, přes olej, obsah palivové nádrže či filtry.