2018 peugeot 208 wrx

Při druhém závodě světového šampionátu v rallycrossu sněžilo, jezdci Peugeotu si s tím poradili

Autor: Tisková zpráva - 3. 5. 2018

Závodník Sébastien Loeb by měl být na sníh z akcí jako je Švédská Rallye zvyklý, ale určitě to nečekal při rallycrossu! Nicméně jezdec Teamu PEUGEOT Total ukázal svůj talent a dovedl svůj PEUGEOT 208 WRX ve druhém závodě mistrovství světa FIA v rallycrossu v horách Montalgre v Portugalsku na druhé místo. Nadmořská výška zcela určitě byla pro závodní vozy i jezdce tvrdým testem, ale všichni tři piloti opět prokázali svůj vynikající potenciál při závodě, který si všichni budou pamatovat.

Sébastien Loeb po rychlém startu v Portugalsku zvítězil v první kvalifikaci a skončil druhý v druhé, takže v sobotu večer na body vedl. Přestože se při kluzkých podmínkách během třetí a čtvrté kvalifikaci cítil v neděli ráno méně jistý, pohodlně s vozem 208 WRX o výkonu 600 k prošel do semifinále. Francouz skončil v semifinále druhý a postoupil tak do finále, které se jelo, právě když začal hustě padat sníh. Po intenzivním boji s jízdou bokem na atraktivním okruhu v Montalegre Loeb dojel ve finále na celkovém druhém místě: byl to stejný výsledek jakého dosáhl v Barceloně a podpořil tak svou pozici v pořadí šampionátu.

Timmy Hansen byl jediným jezdcem, který v sobotu v závodě porazil Loeba a vyhrál druhou kvalifikaci před svým slavným týmovým kolegou a v celkovém pořadí byl v noci počtem bodů na celkovém 2. místě. Také se snadno kvalifikoval do semifinále a v neděli odpoledne se situace pro Švéda vyvíjela ještě lépe, když vyhrál své semifinále, opět před Loebem. Hansen byl připraven na těžký závěr při zasněženém finále, ale naneštěstí narazil do hrazení a roztočil se ve chvíli, kdy tvrdě usiloval o vítězství. To ho stálo několik míst. Nakonec ve finále nezískal žádnou cenu, ale odvezl si spoustu bodů za celý víkend.

Kevin Hansen měl v Portugalsku také skvělý start a viditelně si vedl stále lépe s tím, jak se podmínky zhoršovaly: v neděli ráno dojel na 5. a 9. místě v třetí a čtvrté kvalifikaci. Tyto výborné výsledky jej posunuly do semifinále. Pak ale nastala pohroma, když ho zablokoval jeden ze soupeřů, který náhled zabrzdil, Kevin narazil do jeho zádi a prorazil mezichladič na svém voze. Aby uchránil motor od konečného poškození, rozhodl se ho vypnout a tím jeho slibný víkend smutně skončil – třebaže bodoval dobře a potvrdil své schopnosti.

Bruno Famin, ředitel PEUGEOT SPORT: „Byl to skvělý víkend! Třebaže na papíře výsledky vypadají docela podobně jako v prvním kole ve Španělsku před dvěma týdny, je to pozitivnější, neboť jsme získali spoustu bodů do obou šampionátů. Sébastien Loeb získal 25 bodů, a stal se tak druhým nejlepším jezdcem víkendu za Kristofferssonem, který získal 26 bodů. A v žebříčku týmů jsme byli společně s  Volkwagenem nejlepším týmem. Pozitivní je, že naše vozy během víkendu prokázaly vynikající rychlost a dobrou spolehlivost bez technických problémů. Vozům se vedlo lépe za sucha než za mokra, ale je to pořád velmi povzbudivé. Podali jsme kvalitní výkon.“

Sébastien Loeb, PEUGEOT 208 WRX č. 9: „Z vozu 208 WRX jsem měl od počátku opravdu dobrý pocit. Na suchu se snadno ovládal a cítil jsem se velmi jistý. Mohl jsem se soustředit spíše na časy na kolo než na to, co dělám s  autem. První a druhá kvalifikace byly dobré, ale ve třetí se změnily podmínky a nedařilo se mi najít optimální stopu. Při semifinále bylo naštěstí zase sucho a pak se finále jelo za neuvěřitelných podmínek. Po celý víkend to byly dobré souboje a opravdu se mi to moc líbilo – není tu normální vidět sníh! Bitvy jsou mezi všemi tak těsné, ale my jsme tam také. Pokud chcete zažít dobrý víkend v rallycrosu, musíte vše zvládnout dokonale. Není to vždy snadné, ale když se to stane, pak je to velmi uspokojující.“

Timmy Hansen, PEUGEOT 208 WRX č. 21: „Ve finále jsem si vedl dobře, ale Kristoffersson byl rychlejší a já udělal chybu, když jsem se snažil udržet s ním krok. Počasí se pro finále změnilo a my neměli čas přizpůsobit auto na kluzké podmínky, stále jsme měli nastavení z předchozí jízdy za sucha. Takže si myslím, že to bylo částečně tím, ale byla to také moje chyba. Jel jsem do zatáčky moc rychle, narazil do hrazení a roztočil se. Takové je někdy závodění, chyby se mohou stát. Alespoň jsme měli dobrý víkend, dobrou kvalifikaci a vyhráli jsme semifinále za velmi obtížných podmínek. Je škoda, že teď nemůžeme slavit na stupních vítězů, ale myslím, že pokaždé, když jsme na trati, máme dobré tempo, takže není důvod vnímat to negativně.“

Kevin Hansen, PEUGEOT 208 WRX č. 71: „V semifinále jsem měl opět dobrý start a byl jsem hned za Ekströmem. Byl jsem si jistý, že jede do jokeru. Pak zabrzdil a já neměl čas zastavit. Narazil jsem do jeho zádě a rozbil mezichladič. Takže tak se to stalo. Jsem hodně zklamaný. Cítíte velké vzrušení a najednou je všechno hned pryč a nemůžete nic dělat. Z pozitivního úhlu pohledu jsme měli dobrou rychlost a startoval jsem lépe než v Barceloně. Máme za sebou dva závody a já jsem se v  obou dostal do semifinále. Z auta mám dobrý pocit a věřím mu, zvláště když musíte jet bokem jak zde. Nebýt nehody v semifinále myslím, že bychom se dostali do finále, takže to je skvělé.“

Třetí kolo mistrovství světa se bude konat v Mettetu v Belgii od 12. do 13. května. Okruh Jules Tacheny se nachází poblíž Charleroi. Má celkovou délku 1,149 km se 61 % s asfaltovým povrchem a 39 % štěrkovým. V porovnání s většinou ostatních tratí, na nichž se rallycross jezdí, je to poměrně technická trať s několika velmi pomalými zatáčkami a zatáčkovitými úseky. Na rozdíl od Portugalska je zde odbočení do Jokeru až na samém konci kola, což může způsobit dramatické finiše. Vzhledem k tomu, že Belgie je srdcem rallycrossu, je Mettet vždy mimořádně oblíbenou událostí.