rakousko-dalnice

Při cestách přes Rakousko si dejte pozor. Sjíždět z dálnice kvůli mýtu nebo koloně je zakázané

Autor: Anina Russová - Zdroj: ÚAMK - 14. 8. 2020


Prázdniny se sice už před časem přehouply do své druhé poloviny, což nám ale nebrání v tom, abychom vyrazili za nějakým pozdně letním dobrodružstvím. V případě, že se chystáte do Rakouska nebo přes něj pojedete třeba do Chorvatska, měli byste vědět, že objíždět tamní kolony na dálnicích po okolních okreskách je na řadě míst zakázáno.

Všechny dálniční úseky, na kterých je zákaz sjezdu z důvodu objíždění, jsou řádně značeny, ale jde například o dálnice A10 nebo A13 směrem na jih, tedy právě do Chorvatska a Itálie. Jedna z těch nejvýznamnějších úseků je právě A13, konkrétně u brennerského tunelu, jehož průjezd je zpoplatněn 10 eury (asi 260 Kč). Řada řidičů chce ale tuto částku ušetřit a tak jej objížděli, což se po čase přestalo líbit lidem, žijícím v okolních obcích. Provoz, hluk a nepořádek nebyl pro standardně klidné obce přijatelný, takže přišel zákaz.

Tamní úřady se rozhodly, že během letní a zimní sezóny – tedy od června do září a od listopadu do března – prostě zakáží sjíždět z dálnice. Samozřejmě jde jen o případy, kdy řidič opustí dálnici, aby se vyhnul placení nebo koloně. Zákaz platí vždy o sobotách a to od sedmé hodiny ranní až do sedmé hodiny večerní. V neděli a o svátcích pak platí od osmi do pěti odpoledne.

Přečtěte si také:  Na rakouských dálnicích dávejte pozor na omezení rychlosti s dodatkem 'IG-L'. Pokuty jsou i 2x tak vysoké

Podle ÚAMK bylo jen od června letos přesměrováno zpět na dálnici asi 3000 vozidel. Zákaz ovšem neplatí pro tamní obyvatele a také turisty, kteří mají v daných lokalitách ubytování.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek