Škoda Superb

Při bouřce jste v autě většinou v bezpečí. Úder blesku ale může napáchat značné škody

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Hasiči ČR - Foto: Pavel Srp - 13. 6. 2024


V posledních dnech si celé Česko užilo řady i velmi silných bouřek. A to je hlavní bouřkové období teprve před námi. Všichni ví, že před bouřkou není dobré se schovávat pod stromy, ale ani na velkém volném prostranství. Jak je to ale s autem? A s jízdou v bouřce?

V autě jste v bezpečí, ale…

Letní bouřka umí přijít velmi rychle. Blesky každoročně způsobí několik desítek požárů. A to je také přesně to, co mohou udělat s vaším autem. Neznamená to ale, že byste v autě byli v nebezpečí. Právě naopak! „Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. V případě silných nárazů větru však dávejte pozor na padající stromy či větve, je rovněž třeba přizpůsobit rychlost a styl jízdy extrémním povětrnostním podmínkám, popř. zcela zastavit a přečkat nepřízeň počasí v autě zaparkovaném na bezpečném místě,“ vysvětlili před časem hasiči z Plzeňského kraje.

Často se říká, že auto fakticky působí jako Faradayova klec, což znamená, že jakmile do něj uhodí blesk, sjede po karoserii do gumových pneumatik. Přes ně je auto také uzemněné. Spíše to ale připomíná klasický hromosvod. Pokud jste tedy uvnitř, můžete být v naprostém klidu. Může se ale stát, že posádka auta bude mít po úderu blesku do karoserie potíže se sluchem. Není to ale pravidlem.

Bouřky a kroupy umí auto i úplně zničit. Poradíme, kam po řádění živlu volat a co dělat

Faktem ale je, že blesk auto s největší pravděpodobností zničí. Je potřeba si uvědomit, že většina nových aut jsou pojízdné počítače a ty nemají defibrilační ránu od blesku úplně v oblibě. Blesk tak spálí většinu elektroniky. Starší auta mohou sice přežít, ale záleží na opravdu mnoha faktorech, zda bude auto po zásahu blesku opravitelné. Velmi často se navíc stává, že vozidlo začne hořet. K tomu mimochodem došlo koncem května na cestě mezi Kožlany a Kralovicemi, kde blesk udeřil do kapoty BMW. Výsledkem byl velmi rychlý požár motorového prostoru, který ale rychle vyřešili hasiči. Škoda i tak byla asi 50 000 Kč.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru