kroupy

Bouřky a kroupy umí auto i úplně zničit. Poradíme, kam po řádění živlu volat a co dělat

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: Direct pojišťovna - 27. 5. 2024


V posledních dnech Česko zažívá i velmi horké počasí, které ale často doprovází bouřky, přívalové deště a kroupy. Vzhledem k tomu, že rozhodně ne každý může parkovat v kryté garáži, poradíme, co dělat, když se tyto živly vyřádí na vašem autě.

Prevence je základ, jinak pojištění

Asi nejlepším řešením je snažit se nepříjemnostem způsobeným počasím předcházet. Kroupy a velká voda umí na autě způsobit i totální škodu. Odborníci proto radí sledovat předpověď počasí a pokud to jen trochu jde, tak s případnou velkou nepřízní počasí počítat a auto schovat – ať už do vlastní garáže nebo třeba do veřejných garáží u nějakého obchodního domu. Důležité je počkat, až se to nejhorší přežene.

Je bez debat, že naplánovat úkryt auta, zní možná jednoduše, ale realita nakonec může být pro řadu řidičů složitá nebo dokonce nemožná. Pak holt nezbývá než doufat, že případné škody nebudou moc velké. V prvé řadě nezapomeňte, že povinné ručení škody způsobené počasím na vašem autě, nepokryje. To slouží k tomu, aby pokrylo škody způsobené vaším autem někomu jinému. To znamená, že je potřeba mít buď havarijní pojištění nebo alespoň speciální připojištění, které škody po řádění živlu umí pokrýt. Pokud jej nemáte, budete muset veškeré škody uhradit ze svého.

Když už se kroupy vyřádí

I přes všechnu prevenci světa se může stát, že vám kroupy, vítr nebo letní bouřka auto poškodí. A co potom? Hlavně zachovejte klid, protože už se stalo a žádné rozčilování nepomůže. V případě, že máte sjednáno havarijní pojištění nebo připojištění proti živlům, co nejrychleji kontaktujte svou pojišťovnu. Ta vám poradí, jak dále postupovat. Počítejte, že řešení škody ze strany pojišťovny bude trvat i pár týdnů.

Počítejte také s tím, že pojišťovna bude chtít fotografie či video z místa, kde k poškození auta došlo. A také přesný popis škod. Je dost pravděpodobné, že poškození bude chtít vidět likvidátor z pojišťovny, který také přesně vyčíslí škodu. A pozor, pokud by vás napadlo přisoudit kroupám některé ze starších poškození, likvidátor (respektive pojišťovna a její vyšetřovatelé) na to většinou přijde.

A kolik bude stát oprava? Může se stát, že i poškození kroupami bude vyhodnoceno jako totální škoda. To znamená, že z pohledu pojišťovny je vozidlo poškozeno tak, že jeho oprava není účelná. Přesněji, že náklady na opravu by převýšily cenu vozidla v době poškození. „U havarijního pojištění se jedná o náklady vyšší než 80 % z obvyklé ceny auta. U povinného ručení nesmí náklady na opravu přesáhnout 100 % obvyklé ceny,“ vysvětlila pojišťovna Direct. Pojišťovna ale také může shledat, že oprava není technicky možná. Pokud pak budete opravdu řešit ze svého pojištění, počítejte také s případnou spoluúčastí. Její výše záleží na tom, jak ji máte sjednanou ve smlouvě s pojišťovnou, někteří dokonce spoluúčast ve smlouvách vůbec nemají.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru