Bridgestone Blizzak LM005 - zimní pneu

Přezout je lepší raději dříve než později. Kvalitní zimní pneumatiky mají význam i v mírných zimách

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Bridgestone - 24. 10. 2023


S přechodem na zimní čas, který přijde o víkendu, a s výrazným poklesem teplot k jednociferným hodnotám, je dobré začít přemýšlet o přezutí z letních pneumatik na zimní, ale také o důkladné kontrole technického stavu vozu. Štěstí přeje připraveným, a šetřit na bezpečnosti se nevyplácí.

Například Bridgestone proto s maximálním důrazem na bezpečnost za všech provozních podmínek vyvíjí i všechny své zimní pneumatiky, které nesou tradiční označení Blizzak a v nezávislých testech zimních pneumatik se pravidelně umisťují na čelních pozicích. Vlajkovou lodí v rozmanité nabídce zimních pneumatik Bridgestone pro nadcházející zimní sezonu je prémiová pneumatika Blizzak LM005, která od svého uvedení na trh v roce 2019 získává v odborných testech ocenění každý rok. Pneumatika Bridgestone Blizzak LM005 posbírala v uplynulých čtyřech letech 20 vítězství v nezávislých porovnávacích testech zimních pneumatik. V letošním roce dominovala například v testech motoristických časopisů auto motor und sport a ACE Auto Club Europa.

Zimní pneumatika Bridgestone Blizzak LM005 se vyznačuje mimořádně vyváženými provozními vlastnostmi na nejvyšší úrovni. Vzhledem k požadavkům zákazníků a převládajícímu charakteru počasí v chladném ročním období se vývojáři značky Bridgestone zaměřili především na výkon na mokru. V této kategorii se pneumatika Blizzak LM005 stala vítězem ve 43 testech. Výsledky testů také dokládají, že si zimní pneumatika Blizzak LM005 suverénně poradí i se suchým či zasněženým povrchem a díky velmi nízkému valivému odporu snižuje spotřebu paliva, resp. elektrické energie, takže je vhodná i pro elektromobily, jimž prodlužuje dojezd na jedno nabití. Bridgestone Blizzak LM005 je tak před nadcházející zimní sezonou ideální volbou pro řidiče, kteří hledají optimální provozní vlastnosti na mokru, sněhu nebo suchu.

Chystáte se v zimě do zahraničí? Některé země změnily dopravní předpisy, někde nestačí zimní pneumatiky M+S

Vhodný okamžik pro výměnu letních pneumatik za zimní nastává s poklesem teplot pod 7 °C. Za těchto podmínek již mají zimní pneumatiky svými provozními vlastnostmi nad letními jednoznačně navrch. Další vodítko poskytuje motoristům legislativa, která v mnoha zemích používání zimních pneumatik výslovně vyžaduje a za nedodržování této povinnosti stanovuje často citelné postihy. V České republice musejí řidiči jezdit na zimních pneumatikách od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Zimní pneumatiky se totiž od letních pneumatik liší mimo jiné tím, že jsou vyrobeny z materiálů, které zůstávají při nižších teplotách měkké a pružné. V konstrukci dezénu jsou navíc významně zastoupeny lamely s malými drážkami pro zvýšení počtu záběrových hran a přilnavosti na sněhu a ledu. Tyto změny v konstrukci pneumatik pro zimní období vzešly z potřeby eliminovat menší přilnavost letních pneumatik za nízkých teplot, která prodlužuje brzdnou dráhu, zhoršuje ovladatelnost vozidla i jeho chování a zvyšuje riziko kolizí. Tím je u zimních pneumatik zajištěna výrazně vyšší úroveň bezpečnosti, přilnavosti a výkonu na sněhu, ledu, rozbředlém sněhu a na mokrých a zmrzlých silnicích.

Plánujete přezout zimní kola za letní svépomocí? Poradíme, na co byste měli dát pozor

Před samotným přezutím je nutné důkladně zkontrolovat stav používaných zimních pneumatik a zvážit jejich případnou výměnu za novou sadu, Pneumatiky působením povětrnostních podmínek i stářím postupně ztrácejí své původní vlastnosti. Každé jejich montáži by vždy měla předcházet důsledná kontrola stavu, možných poškození a opotřebení. Hloubka dezénu nesmí být podle legislativy menší než 4 mm. Tento požadavek není samoúčelný, protože při nižší hloubce vzorku přichází zimní pneumatika o své přednosti na sněhové pokrývce a pozbývá i samočisticího efektu, který je pro bezpečnou jízdu na sněhu nepostradatelný.

Motoristé by neměli podcenit ani případný nákup nových zimních pneumatik. Pro laika jistě není snadné se v široké nabídce na současném trhu zorientovat, ale o výhodnosti jednotlivých pneumatik si lze udělat dobrou představu na základě informačních štítků EU a výsledků nezávislých testů. Rozhodujícím kritériem by přitom měla být bezpečnost, nikoli cena, protože případné škody při dopravní nehodě způsobené příliš dlouhou brzdnou dráhou nebo horší ovladatelností vozidla na nekvalitních pneumatikách mohou převýšit finanční úsporu při nákupu i o několik řádů.

Přestože hrají zimní pneumatiky pro bezpečnou jízdu naprosto zásadní roli, vyplatí se před začátkem sezony věnovat pozornost také technickému stavu vozu a jeho výbavě. Návštěva odborného servisu může odhalit a následně odstranit případné nedostatky u osvětlení nebo brzdové soustavy, jejichž stoprocentní funkčnost je pro bezpečnost silničního provozu nepostradatelná. Spolehlivé spuštění motoru a bezproblémový provoz zajistí dobře udržovaný akumulátor, nemrznoucí chladicí kapalina (do -25 °C) a zimní směs v nádobce pro ostřikovače. Samozřejmostí by měla být i kontrola stavu stíracích lišt stěračů.

Při cestování automobilem v zimním období se může hodit řada různých pomocníků. V pomyslné zimní sadě palubní výbavy by neměly chybět mimo jiné startovací kabely, škrabka na led, smetáček na odklízení sněhu, lopatka, pracovní ochranné rukavice, kapesní svítilna, teplé deky a oblečení, termoska s čajem a dostatečné množství nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů pro doplňování na cestách, ale také pytlík s pískem, kvalitní tažné lano a rezervní kanystr s palivem. Ve svém voze však nenechávejte rozmrazovač zámků! Přimrznutí pryžových těsnění k rámům dveří zabrání jejich ošetření jelením lojem nebo glycerinem. Jezdíte-li do horských oblastí za zimními sporty, nezapomeňte na sněhové řetězy, jejichž použití může být v některých zemích za určitých okolností dokonce povinné. Montáž sněhových řetězů si vyzkoušejte předem. A po celou zimu dopřávejte svému vozu v pravidelných intervalech důkladné mytí a sušení. Zajistíte si dobrý výhled z vozu a odstraňováním nánosů soli a nečistot prodloužíte jeho životnost.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru