Převážíte ze zahraničí více než 20 litrů pohonných hmot? Porušujete zákon a Celní správa vám může dokonce zabavit auto

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Celní správa - 9. 2. 2022


Od 1. února letošního roku došlo ke snížení cen pohonných hmot v Polsku z důvodu přijetí tamních vládních protiinflačních opatření. Cena pohonných hmot byla snížena v Polsku už od 1. ledna 2022 vzhledem ke snížení spotřební daně, které bude platit až do 31. května 2022. Dále došlo ke snížení DPH u pohonných hmot od 1.února 2022 ze sazby 23 % na 8 %, které bude platit až do konce letošního roku. Cena pohonných hmot se tak výrazně snížila oproti cenám v České republice.

Výsledkem je, že mnoho českých řidičů jezdí na území Polska nakoupit pohonné hmoty. Při dovozu pohonných hmot je ze zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, regulován a ze strany Celní správy České republiky jsou prováděny dopravní kontroly. K tomuto účelu jsou celníci vybaveni speciálními kontrolně-technickými prostředky a mobilním velkokapacitním rentgenem, který dokáže zrentgenovat celé vozidlo.

Zákon stanovuje, že lze na území České republiky dopravovat pohonné hmoty pro osobní účely v běžných vestavěných nádržích vozidla a mimo to navíc 20 litrů, aniž by musel být dokládán původ pohonných hmot některým z daňových dokladů. Pokud ale množství přepravovaných pohonných hmot přesáhne povolený limit, je povinné mít u sebe i daňový doklad, doklad o prodeji nebo doklad o dopravě. Zákon stanovuje náležitosti takového dokladu, například u dokladu o prodeji jsou povinné tyto údaje: označení prodávajícího, označení kupujícího, množství prodaných pohonných hmot, výše spotřební daně, datum vystavení a číslo dokladu o prodeji.

Doklad vystavený na polské čerpací stanici však zpravidla neobsahuje veškeré náležitosti, a pokud budou dopravovány pohonné hmoty v nadlimitním povoleném množství, může být ze strany Celní správy České republiky přistoupeno k zajištění pohonných hmot a ve specifických případech může dojít i k zajištění dopravního prostředku. S majitelem pohonných hmot následně Celní správa České republiky bude vést řízení, které může skončit sankcí propadnutí zadržených věcí, a je doměřena spotřební daň.  

Upozorňujeme, že je možné se setkat i s prodejem takzvaní barvené nebo značené motorové nafty. Tato motorová nafta nesmí být použita pro pohon vozidel. Celní správa České republiky provádí testování nafty přímo při kontrole, kdy během pár sekund zjistí přítomnost barviva v naftě. Takové zjištění může mít za následek propadnutí dovážené nafty, sankci ve výši až 1 000 000 Kč a doměření spotřební daně.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

4 názory na “Převážíte ze zahraničí více než 20 litrů pohonných hmot? Porušujete zákon a Celní správa vám může dokonce zabavit auto”

  1. Lubomir Oralekza

    Uplne clanek o nicem a jeste ho prekopirovali na jiny servery, micha pate pres devate, vnitrostatni a mezinarodni predpisy, tak pres hranice do SRN, nejspíš i Polsko to je 10 litru. Pochybuji, ze uvnitř CR by byl nejaky limit. I kdyby byl, nikdo ho neaplikuje. V SRN uvnitr statu, kdo natankoval velke množství napr. do sudu, byl obvinen z obecného ohrozeni a to zase zalezi, jaka spolkova zeme a v jake době, napriklad v Covidoitismu se jezdilo bez stk a mohlo se vsechno mimo dychani a ustavou a listinou zarucene zakladni prava prestaly platit. Takze jsem videl Fina, co tankoval do sudu na privesu 400 litru u Plzne a vesele krizoval Evropu.

  2. Řešení na víc paliva bez dokladu existuje a oni s tím sotva něco zmůžou. Poradit si člověk může s lecčím.

  3. Schillerova utrati z eraru 2 mega za 2 lidi, kteri ji dokazou vyfotit a celnici budou buzerovat za 30 litru PHM v kanystrech ridicu, co jedou z Polska :)

  4. To je dobře. Protože Rumuni a Bulhaři s jejich obsatrožními odtahovkami, které každý den vidím na dalnicích, jak jedou pro vraky do Německa tak mají na platě minimálně dva padesátilitrový kanystry s naftou, aby dojeli zpátky a nemuseli tankovat. Podotýkám, že se jedná o běžné kanystry na vodu z PET, nejsou tedy určené k přepravě hořlavin. A nikdy je nikdo neřešil z hlediska porušování uvedeného, neřešila je ani PČR z toho důvodu že porušují ADR. Takže si tyhle pindy strčte víte kam. S pozdravem
    Adam

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru