car_sharing_grenoble_1

Přemýšleli jste někdy nad tím, čím a jak budeme jezdit za 10 let?

Autor: Tisková zpráva - 27. 9. 2019


Současný automobilový svět zažívá každý rok velké změny. Automobilky intenzivně pracují na vývoji autonomních vozidel a zároveň vznikají návrhy vozů, v nichž řidiči budou moci za jízdy pracovat na počítači, sledovat filmy nebo číst. Pak už může úplně zmizet místo pro řidiče. Zůstanou jen pasažéři. Jak tedy budeme cestovat za 10 let?

Ještě letos se představí další modely aut na třetí úrovni autonomie podle klasifikace SAE, schopné se za určitých podmínek samostatně pohybovat, například na dálnici a v jednoduchých situacích ve městě. Řidič však musí stále dohlížet na práci systému a být připraven převzít manuální řízení.

Volvo a Uber letos představily výsledky své bezmála čtyřleté spolupráce – výrobní verzi SUV XC90 schopného autonomní jízdy. Automobil využívá nezávislý systém vyvinutý Uberem, aplikovaný na sériový model. Takto vybavené vozy bude možné využít právě přes služby Uberu. Ještě širší nabídku se společně vytvořeným autem bude mít Toyota, která do Uberu investovala rekordní částku 500 milionů dolarů. Výhledově by tyto vozy měly vozit pasažéry bez účasti řidiče.

Debut autonomního Lexusu na olympiádě

Příští rok se oficiálně představí první autonomní vozidlo značky Lexus. Vlajková limuzína LS bude autonomně jezdit po dálnicích, ale bez řidiče si poradí i ve městě. Potřebuje k tomu lidary, tedy zdokonalenou soustavu radarů, doplňkové kamery, které monitorují okolí po stranách, a nová čidla obrazu vpředu a vzadu. Vůz bude oficiálně představen během Olympijských her v Tokiu.

Test hybridu Lexus LS 500h AWD (2018)

Zajímavým experimentem se zabývá Skupina PSA, která ve Francii společně s firmou VINCI Autoroutes testuje nové funkce autonomního Peugeotu 3008. Měl by umět samostatně projet mýtnou bránou pro výběr poplatků na dálnici, což vyžaduje perfektní komunikaci mezi autonomním vozem a infrastrukturou. Průjezd zúžením ohraničeným betonovými zdmi a kovovými bariérami potřebuje, aby vůz dokázal ještě precizněji analyzovat velký počet dat.

Ve Francii se také rozhodli ověřit, jak se auto chová, když dojde k dočasné změně organizace provozu, třeba z důvodu práce na silnici. Testovalo se také bezpečné zastavení spočívající v nasměrování vozu do bezpečné zóny v případě, že řidič nepřevezme řízení při výskytu nečekané překážky na silnici, při zhoršení atmosférických podmínek, nebo v místě, kde končí dálnice.

PSA a Vinci Autoroutes otestovaly nové funkce autonomního vozu: umí si poradit s pracemi na silnici i ‚nouzově zastavit‘

Na autonomní jízdě čtvrté úrovně dle SAE pracují koncerny Daimler AG a BMW Group, které se soustředí na automatizaci jízdy po rychlostních komunikacích a autonomní parkování. V plánu mají také vývoj vyšších úrovní automatizace v centrech měst. Cílem je ještě zdokonalit autonomní BMW a modely Mercedes-Benz, jež se na trhu mají objevit v roce 2024. Výsledky společných testů mají být v rámci licence poskytnuty také dalším výrobcům automobilového vybavení.

Přečtěte si také:  Výroba BMW i3 končí. Loučí se výroční exkluzivní 10kusovou edicí HomeRun

Daimler AG pracuje i na vlastních autonomních projektech. První pilotní program s vozy na úrovni 4 a 5 jezdící po městě spustí ještě letos v Silicon Valley za účasti firmy Bosch. BMW pracuje na automatizované jízdě od roku 2006, od roku 2017 vede výzkum v Kampusu autonomní jízdy v Unterschleissheimu. Po celém světě už jezdí více než 70 autonomních testovacích vozů této značky a sbírají údaje pro potřeby zdokonalování strojového učení pomocí umělé inteligence. V roce 2021 představí model BMW iNEXT, ve kterém bude k dispozici 4. úroveň automatizace.

Volvo zase plánuje zavést novou generaci autonomních modelů, jež budou bez dohledu řidiče jezdit po dálnicích a městských okruzích. V minulém roce Volvo a firma Baidu, majitel největšího internetového vyhledávače v Číně, spojily své síly a začaly pracovat na výrobě a prodeji autonomních aut s elektrickým pohonem na území říše středu.

Větší bezpečnost na silnicích

Vyhrát mohou jen nejodvážnější koncepce. V ulicích Stockholmu lze už teď potkat dvanáctimístné městské autobusy, které se pohybují bez řidiče po trase dlouhé 1,5 kilometru. Ulice Göteborgu v rámci experimentu brázdilo již více než 100 vozů Volvo bez řidiče.

Plně autonomní vozidla bez řidiče mají v nejbližších desítkách let zvýšit bezpečnost na silnicích. Propracované systémy totiž podle svých strůjců nebudou způsobovat žádné nehody. Pomohou také v řešení otázek deficitu parkovacích míst a hromadné i individuální dopravy v centrech měst.

Existují však ještě odvážnější projekty budoucnosti. Příkladem je Elon Musk a jeho SpaceX. Zamýšlí vybudovat superrychlou podzemní dráhu, která bude využívat indukční motory, vzduchoprázdno a magnetickou levitaci. Zpočátku má Hyperloop jezdit rychlostí zvuku, výhledově by pak měl být schopen vyvinout až několik tisíc kilometrů za hodinu a spojit New York, Filadelfii, Baltimore a Washington. Testovací tunel dlouhý 1,14 míle už vyrostl v Kalifornii za 10 milionů dolarů. Tenhle specifický kříženec Concordu a metra má sloužit k dopravě osob a zboží. Předpokládá se, že bude mnohem rychlejší než současná letadla, zároveň však mnohem levnější.

Koncept e-Palette už příští rok

Víc při zemi a blíž realizaci v každodenním provozu se drží koncepční, avšak již plně funkční modulový vůz Toyoty nazvaný e-Palette. I v tomto případě se jedná o přepravu osob a nákladů, ovšem se zapojením nových forem podnikání, například mobilních obchodů.

Přečtěte si také:  Zadřený motor Toyoty GR86 má dobrý konec. Toyota se rozhodla, že veškeré opravy zaplatí

Toyota e-Palette je autonomní koncepční vůz s elektromotorem, který díky modulární konstrukci nabízí spoustu možností úpravy interiéru. V nabídce je ve třech verzích karoserie v délce 4 až 7 metrů, je 2 metry široký a 2,25 metru vysoký. Debutoval v roce 2018 na veletrhu CES Las Vegas a bude vozit sportovce, činovníky a fanoušky na Olympijských hrách v Tokiu. Vozy e-Palette jsou součástí projektu Mobility as a Service (MaaS).

Toyota e-Palette
Toyota e-Palette

Nové pojetí multifunkčního vozu

Autopilot integrovaný v e-Palette je spravován v cloudu. Díky inovativnímu modulovému interiéru může jeden vůz sloužit jako mobilní obchod, místo poskytování služeb, kancelář, vůz rozvážející nákupy, foodtruck, hotelový pokoj, taxík nebo veřejný dopravní prostředek v rámci ridesharingu. Jeho software umožňuje firmě, která jej pronajímá, nebo soukromému uživateli instalovat vlastní systém autonomní jízdy a správy. Stejný vůz může během jediného dne sloužit mnoha lidem a subjektům, a přitom měnit svoji výbavu a použití. Mít své vlastní auto pak najednou bude zbytečné.

e-Palette Concept Vehicle je součástí futuristické koncepce Toyoty pod názvem e-Palette Alliance, vypracované ve spolupráci mimo jiné s Amazonem, řetězcem Pizza Hut a Uberem. Jeho rozvoji má napomáhat Platforma mobilních služeb Toyoty, která se již testuje ve spolupráci s carsharingovou firmou Getaround v San Franciscu a výhledově by měl systém fungovat v různých regionech světa.

Na začátku byl carsharing

Před sotva pěti lety neměl o carsharingu nikdo ani ponětí. Dnes i na českém trhu působí hned několik takových společností. Přes aplikaci Anytime si můžete během chviličky pronajmout vůz, Toyotu Yaris s hybridním pohonem, který zajišťuje nižší spotřebu, a tím pádem i nižší náklady.

I do tohoto odvětví pronikají nové koncepty vozidel, které ještě zefektivní přepravu ve městech. Elektrické trojkolky Toyota i-Road o výkonu 5,5 koní nebo čtyřkolky COMS, které se od roku 2014 testují ve francouzském Grenoblu a v japonském Tokiu, mají předcházet zácpám i omezit smog.

Dokonce i v ulicích indického Bengaluru a havajského Honolulu se loni představily carsharingové služby s nízkoemisními vozidly a moderními technologiemi. Uživatelé měli k dispozici kromě elektrokol a lehkých tříkolek a čtyřkolek také Toyoty Prius a Camry nebo Lexusy RX. Před rokem se v carsharingové službě v okolí Benátek objevily i hybridní Toyoty Yaris a ze zásuvky dobíjené Priusy Plug-in Hybrid, které si místní mohli pronajmout pomocí své městské karty.

Přečtěte si také:  Svolávací akce za 38. týden se týkají vozidel koncernu Stellantis. Mohou mít problémy s požárem a brzdami

Jaká tedy bude budoucnost? Přesně to nikdo neví, ale určitě zajímavá, často autonomní, s pohonem hybridním, vodíkovým nebo elektrickým na baterie.

2017_toyota_concept_i_tril_static_04

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek