Přechod, který řidičům aktivně zakáže jízdu? Vymysleli ho v Kanadě

Autor: Anina Russová - 21. 1. 2020


Před pár dny jsme se vydali na krátký výlet do španělské Barcelony. Kdo z vás tam byl, asi se s námi shodne, že tamní řidiči jsou lehce šílení. Jezdí ostře, jsou všude, jízdní pruhy často neřeší, ale přesto to v této velké metropoli na silnicích funguje. Za těch pár dnů jsme viděli dvě nehody, v obou byl jedním z účastníků řidič skútru, kterých jsou v tamních ulicích tisíce. Žádné ťukance, žádná agresivita mezi řidiči, sice zmatek, ale „funkční“ zmatek.

Zaujala nás tam ale ještě jedna věc. Každý řidič, jakmile vidí chodce u přechodu, zastavuje a pouští jej. Obzvlášť, pokud se rozsvítí chodcům zelená na semaforu, všechna auta  automaticky zastavují a chodci mají absolutní klid k přecházení. Stalo se nám, že jsme na chodníku stáli nejspíš mimo zorné pole řidiče, který zrovna směrem k nám odbočoval a měl nám dát přednost. Nedal, ale jel krokem a ještě se omlouval. Tohle od nás opravdu neznáme.

Česká obchodní inspekce kontrolovala reflexní pásky pro chodce. Většina zcela propadla

A neznají to asi ani v Kanadě, kde tamní pojišťovna SAAQ (The Société de l’assurance automobile du Québec) vymyslela velmi zajímavý projekt, který na fakt, že řidiči ignorují přechody pro chodce, upozorňuje velmi zajímavým způsobem. Vymyslela speciální přechod pro chodce, který ve chvíli, kdy k němu přijde chodec, takřka „oživne“. Žlutá zebra, která je standardně na silnici jen namalovaná, je v tomto případě vyrobena z kovových plátů. Jakmile přijde chodec k přechodu, což zaznamenají čidla, zebra se vztyčí jako velké brnění.

Chodec tak má klid k přecházení a jak ukazuje video, zmatené řidiče to donutí zastavit. Fakt je, že to není zrovna dvakrát bezpečné. Neumíme si představit, co by se stalo, kdyby někdo nedobrzdil. Svůj účel to ale rozhodně splnilo! Ty vyděšené výrazy řidičů a hodně překvapené chodců ostatně hovoří za sebe. Nejde sice o nový druh přechodu, jde jen o reklamu, ale je potřeba uznat, že my řidiči bychom se k chodcům rozhodně měli chovat ohleduplněji.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek