registracni-znacka

Pražský politik začal monitorovat registrační značky parkujících aut. Řeší ty mimopražské a vše zveřejňuje

Od Anina Russová | Zdroj: Ondřej Prokop/Zákon o zpracování osobních údajů - Foto: Škoda Auto - 20. 7. 2022


Praha, ostatně stejně jako další města, řeší neustálý nedostatek parkovacích míst v ulicích. Aut je pořád víc a víc, ale ulice nejsou nafukovací. Problém jsou pak především sídliště stavěná před 30 lety, kdy i parkovací místa jsou koncipovaná na vozové parky z té doby. Dnes, když má řada rodin dvě auta, je problém zaparkovat. Často se také mluví o tom, že problémy s parkováním zvyšují ti, co do měst dojíždí za prací. V případě Prahy je to i více než pětina pracujících Středočechů. Další desetitisíce lidí dojíždí z ostatních krajů.

A jeden z pražských politiků se rozhodl zjistit, jak to vlastně s mimopražskými registračními značkami na pražských parkovištích vlastně je. Na sociálních sítích to pořádně schytal a má to opodstatněný důvod.

Zveřejnění registrační značky je problém

Tím politikem je Ondřej Prokop (ANO), který na svém twitteru zveřejnil seznam registračních značek, které pro něj na parkovišti opsal „aktivní soused“. A k tomu i datum, čas a místo. A v tom může být problém. Dle zákona je totiž registrační značka auta osobním údajem.

Přečtěte si také:  Parkování na místě vyhrazeném pro invalidy vyjde draho. Nově jde navíc o bodovaný přestupek

„Právní úprava se nachází v nařízení GDPR, které ve svém článku 4 stanoví, že osobním údajem je každá informace, na jejímž základě lze přímo či nepřímo identifikovat fyzickou osobu. Výklad tohoto pojmu je poměrně široký. Neznamená to, že by takovou identifikaci měl být schopen provést okamžitě každý, ale že to provést lze. A registrační značka tam spadá,“ popsal nám před časem JUDr. Ing. Jaroslav Tajbr. A vzhledem k tomu, jaké všechny detailní údaje politik zveřejnil, může mít problém.

Nutno ale dodat, že jeho seznam může být i zcela postavený na hlavu. V diskuzi na twitteru se ozvalo několik lidí, kteří na seznamu našli svou značku a jsou přitom s autem na dovolené mimo ČR.

Zveřejnit fotku s cizí registrační značkou může být hodně problematické. Značka je totiž osobní údaj

Značky nemají nic společného s bydlištěm

Politik také zapomněl na jeden malý, ale velmi důležitý detail. Od roku 2015 už označení kraje na registrační značce nemusí mít vůbec nic společného s bydlištěm majitele auta. Při koupi auta je možné si ponechat původní registrační značku, pokud tedy motorista pořídí auto v Brně, ale bydlí v Praze, může si nechat brněnskou registrační značku, ačkoliv s moravskou metropolí nemá nic společného.

Přečtěte si také:  Pozor na parkování ve špatném směru. Tahle maličkost může na pokutách stát pár tisíc, ale i odtah auta

A zapomněl i na fakt, že v dnešní době se rozmáhají leasingy, přičemž leasingové společnosti mají auta psaná na sebe, a proto tato vozidla mají značky kraje, ze kterého je ona společnost.

Výsledky těchto průzkumů jsou tedy nejen právně diskutabilní, ale také naprosto nelogické. Nicméně politik tvrdí, že mezi svými sousedy má s tímto zjišťováním velký úspěch.