registracni-znacka

Pražský politik začal monitorovat registrační značky parkujících aut. Řeší ty mimopražské a vše zveřejňuje

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ondřej Prokop/Zákon o zpracování osobních údajů - Foto: Škoda Auto - 20. 7. 2022


Praha, ostatně stejně jako další města, řeší neustálý nedostatek parkovacích míst v ulicích. Aut je pořád víc a víc, ale ulice nejsou nafukovací. Problém jsou pak především sídliště stavěná před 30 lety, kdy i parkovací místa jsou koncipovaná na vozové parky z té doby. Dnes, když má řada rodin dvě auta, je problém zaparkovat. Často se také mluví o tom, že problémy s parkováním zvyšují ti, co do měst dojíždí za prací. V případě Prahy je to i více než pětina pracujících Středočechů. Další desetitisíce lidí dojíždí z ostatních krajů.

A jeden z pražských politiků se rozhodl zjistit, jak to vlastně s mimopražskými registračními značkami na pražských parkovištích vlastně je. Na sociálních sítích to pořádně schytal a má to opodstatněný důvod.

https://twitter.com/oprokop/status/1549029926963236864

Zveřejnění registrační značky je problém

Tím politikem je Ondřej Prokop (ANO), který na svém twitteru zveřejnil seznam registračních značek, které pro něj na parkovišti opsal „aktivní soused“. A k tomu i datum, čas a místo. A v tom může být problém. Dle zákona je totiž registrační značka auta osobním údajem.

Přečtěte si také:  Jízda se zelenou převozní značkou má svá pravidla. Na výlety nebo dovolenou zapomeňte

„Právní úprava se nachází v nařízení GDPR, které ve svém článku 4 stanoví, že osobním údajem je každá informace, na jejímž základě lze přímo či nepřímo identifikovat fyzickou osobu. Výklad tohoto pojmu je poměrně široký. Neznamená to, že by takovou identifikaci měl být schopen provést okamžitě každý, ale že to provést lze. A registrační značka tam spadá,“ popsal nám před časem JUDr. Ing. Jaroslav Tajbr. A vzhledem k tomu, jaké všechny detailní údaje politik zveřejnil, může mít problém.

Nutno ale dodat, že jeho seznam může být i zcela postavený na hlavu. V diskuzi na twitteru se ozvalo několik lidí, kteří na seznamu našli svou značku a jsou přitom s autem na dovolené mimo ČR.

Zveřejnit fotku s cizí registrační značkou může být hodně problematické. Značka je totiž osobní údaj

Značky nemají nic společného s bydlištěm

Politik také zapomněl na jeden malý, ale velmi důležitý detail. Od roku 2015 už označení kraje na registrační značce nemusí mít vůbec nic společného s bydlištěm majitele auta. Při koupi auta je možné si ponechat původní registrační značku, pokud tedy motorista pořídí auto v Brně, ale bydlí v Praze, může si nechat brněnskou registrační značku, ačkoliv s moravskou metropolí nemá nic společného.

Přečtěte si také:  Beskydy jsou v obležení špatně parkujících houbařů. Pokuty mohou přitom jít do tisíců

A zapomněl i na fakt, že v dnešní době se rozmáhají leasingy, přičemž leasingové společnosti mají auta psaná na sebe, a proto tato vozidla mají značky kraje, ze kterého je ona společnost.

Výsledky těchto průzkumů jsou tedy nejen právně diskutabilní, ale také naprosto nelogické. Nicméně politik tvrdí, že mezi svými sousedy má s tímto zjišťováním velký úspěch.

Štítky: , , , ,

27 názorů na “Pražský politik začal monitorovat registrační značky parkujících aut. Řeší ty mimopražské a vše zveřejňuje”

 1. Karolína Holanová

  Čeho dosáhne aktivní soused, když porovná registrační značky vozidel večer? Plno lidí pracuje v nočním provoze, takže to neznačí nic o tom, jestli na noc odjíždí, protože tam nebydlí. Příspěvky p. Prokopa čtu, ale spíše jen pro pobavení. U něj co příspěvek, to perla.

 2. Jsme „středočeši“ a na jednom autě máme pražskou a na druhém libereckou SPZ.
  Takže řešit bydliště podle SPZ může jen trouba.
  Jako druhá věc je, že někdo bez povolení zveřejňuje cizí údaje. Není to náhodou trestné?

 3. …pan politik je fakt magor….to je neuvěřitelné co dokáží lidé z hnutí ANO vymyslet…..za to bere peníze z našich daní???

 4. Teď se nechci zastávat pána co nemá na starost nic jiného než chodit po sídlišti a opisovat si RZ všech aut, ale autor článku rozebírá něco, o čem se ten pán na svém twiterovém účtu vůbec nezmiňuje. Jasně tam píše, že večer opíše SPZ znovu a porovná, které z nich tam jsou i večer. Neřeší ze kterého kraje mají ta auta RZ. Článek je jeden velký blábol.

 5. To rozhodně mít nemusím. Platí to pouze pro nová auta. Jakmile má auto RZ, nemusí se měnit.

     1. no coment.misto aby se resila dostupnost mestke dopravy.Kazdej je hrozne nadseny ze musi dojizdet.

 6. Kdo píše, že musí mít SPZ kraje kde je vozidlo registrované tak se mýlí. Protože SPZ se při koupi ojetého vozu již nemusí. Tedy vozidlu zůstává SPZ z první registrace.

 7. Praha je plná aut nepřemýšlících, bezohledných šmejdů hlavně ze středních Čech, kteří si sem vozí své prdele a dělají nám tu z toho obří hnusné parkoviště.
  Mělo by se jim to tvrdě zpoplatnit aby si to rozmysleli, tím spíše, že dost často je to až neuvěřitelně tak, že nejdříve si přiveze prdel on a cca za hodinu teprve ona! A ejhle už máme obsazena 2 místa a 2x tolik emisí a všeho dalšího bordelu.
  A tahle bezohledná hovada si ještě dovolí brblat když si my dovolíme někde zavést novou část modré zóny abychom si vůbec mohli dovolit zaparkovat někde aspoň trochu poblíž místa našeho trvalého bydliště ve městě, ve kterém jsme se před lety narodili.
  Vážení spoluobčané ze středních Čech a dalších krajů probuďte se, vytáhněte si palice z prdelí a začněte konečně přemýšlet a chovat se aspoň trochu jako lidi, pokud ovšem jste ve své nabubřelosti tohoto ještě vůbec schopni.
  Praha opravdu není nafukovací!!!

  1. Vám to asi moc nemyslí. Jste přesný případ Pražáka/vidláka (naštěstí takoví nejsou všichni), který si myslí, že Praha je jenom jejich. Omyl, milý pane. Je obyvatel celé republiky, protože jsou zde „nastrkány“ skoro všechny centrální úřady, to tam taky potom táhne centrály většiny firem apod… Nebýt všech Středočechů či obyvatel jiných regionů, kteří do Prahy musí buď denně nebo několikrát za měsíc dojíždět, zkrachovalo by tisíce živnostníků, kterým tito lidé přivážejí peníze. Jestli Vám tak vadí přelidněnost Prahy, dejte se na politiku a začněte prosazovat třeba to, že desítky úřadů a firem mají svá sídla „povinně“ relokovat mimo Prahu. Kdyby podobně jako vy přemýšleli Středočeši, tak by mohli vám zase na oplátku vykládat něco o tom, ať si sedíte se svou „prdelí“ v Praze a nejezdíte mimo ni – a když se rozhodnete, že chcete jet někam ven z Prahy, tak vám to pořádně zpoplatnit :-)

  2. Marek Malý

   Človeče probuď se,taky můžu říct že mi vadí Pražáci kteří o výkendech jezdí na chatičky.To je úplná blbost co tady říkáte.

   1. Vážený pane Malý . Já jsem „kovanej“ Pražák , ale to co si dovolil „mistr“ , s tím v životě nemohu souhlasit a nesouhlasím !!! Vždy jsem si vážil , a vážím našeho venkova. Tato otázka , se takto přeci nedá. Ten chlapíček si nevidí do DRŽKY!!! A vlastně , kdo to vlastně je ? ? ?

  3. Nejen Praha, ale i menší města. U nás parkují u bytovek auta z okolí, hlavně ti co jezdí do Prahy. Lidi s horší hybností nebo se zdravotními problémy tak musí parkovat daleko. Objevuje se tu běžně dost lidí z Prahy, kteří jedou na chatu. Nemám problém s návštěvou, občasným zaparkováním apod., ale když nějaký Pražák obviňuje ostatní, měl by se dívat i jinam, ne jen pod vlastní okna. Osobně do Prahy občas dojíždím (když je to potřeba) a parkuji v podzemním parkovišti svého zaměstnavatele. Jinak dojíždím busem i když je cesta o cca 1,5h delší a problém mi to nedělá

 8. Jan. Novák,

  Omyl žádná pardubická SPZ ani jiných měst neexistuje jen SPZ kraje, takže může být klidně registrován v Pardubicích a bydlet může v Moravské Třebové. Značka pardubického kraje je E., z toho, ale nepoznáte kde vlastně bydlí.

  1. Kdepak! Právě mi stojí v Teplicích u domu auto s SPZ TPL-88-**, z čehož plyne, že je zaregistrováno v Teplickém okrese.

 9. Akorát je vidět, že ANO má nedostatek inteligentních lidí. Kdyby měl alespoň trochu přirozené inteligence, tak by věděl, že podle SPZ nejde v současné době poznat kde má majitel bydliště. Můj kamarád má auto s pražskou SPZ, ale registrované je v Pardubicích.

  1. Když je registrované v Pardubicích, tak musí mít pardubickou RZ, Něco jiné je trvalé bydliště majitele. Na tom už nezáleží. Já jsem koupil auto u prodejce v kraji hradeckém, tak mám hradeckou RZ.

   1. Jan. Novák,

    Omyl žádná pardubická SPZ ani jiných měst neexistuje jen SPZ kraje, takže může být klidně registrován v Pardubicích a bydlet může v Moravské Třebové. Značka pardubického kraje je E., z toho, ale nepoznáte kde vlastně bydlí.

   2. Je uplně jedno kde je auto registrované. Záleží jen na tom, jestli si u přepisu člověk zaplatí za nové SPZ nebo si nechá původní. Koupil jsem auto v Praze, je registrované v Praze, ale mám středočeskou SPZ.. Kolegyně z práce má to samé, ale má ústeckou SPZ.. Když jsem auto přihlašoval, bylo mi řečeno že si buď mohu značky nechat, nebo mi za 800 dají nové pražské.

   3. Jiří Krotil

    Ono to úplně tak není, jak píšete. Dnes koupíte auto z jiného kraje, nebo okresu a můžete si nechat RZ původní se kterou jezdil původní majitel, nebo si za poplatek můžete značku nechat vyměnit a mít na autě RZ vašeho kraje, nebo okresu. Takto je to aktuálně, tento rok jsem prodával auto a vozík a loni jsem auto kupoval. Takto to bylo i před cca 25 lety, ale před asi 10 – 15 lety zase tato možnost – vyměnit si RZ (dříve SPZ) nebyla. Musel jste si nechat tu původní. Pořád se to mění a uvidíme co bude platit za dalších deset let.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *