rouska-v-aute

Pozor na to, kde vozíte svou roušku. Zpětné zrcátko není tím nejlepším místem

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: redakce - 21. 9. 2020


Žijeme ve velmi těžké době, a ačkoliv to chvíli vypadalo, že se Česko s koronavirovou pandemií celkem dobře popralo, čísla nově pozitivních ukazují pravý opak. I proto jsou už zase nedílnou součástí našeho života roušky, které sice zatím musíme nosit jen ve vnitřních prostorách, nicméně ministr vnitra Jan Hamáček už naznačil, že během pár týdnů je budeme povinně nosit i venku. To znamená, že už dnes máme roušky všichni neustále u sebe, což vede k tomu, že je občas problém je správně skladovat nebo vozit v autě.

Po zmatcích z jara už je jasné, že když jedeme v autě sami nebo s rodinnými příslušníky, roušku mít na obličeji nemusíme. Ovšem jakmile povezene třeba kolegy nebo jen známé, mít už bychom ji měli. Stejně tak ji musíme mít ve chvíli, kdy jdeme třeba zaplatit na čerpací stanici natankované pohonné hmoty. Když se pak vrátíme do auta, logicky nastává otázka: Kam s ní? Už jsme viděli kolem sebe řidiče, kteří ji vozí na zpětném zrcátku nebo na páčce od blinkrů či stěračů. Ani jedno rozhodně není správně!

Problém je, že jakmile roušku umístíte volně někam v autě, můžete ji snadno kontaminovat. A jistě si nechcete na obličej dát něco, co se houpalo na zpětném zrcátku, kde jindy bývá vonný stromeček. A to nemluvíme o možné ztížené viditelnosti, kdy vám pověšená rouška může překážet ve výhledu třeba do křižovatky. Přehlédnutí cyklisty nebo chodce je pak otázkou sekundy. A navíc to zákon zakazuje.

A co páčky blinkrů nebo stěračů? Jen si vzpomeňte, kolikrát na ně saháte neumytýma rukama. Bakterií na nich je nepočítaně a všechny se dostanou na roušku, kterou si pak dáte na dýchací cesty. Stejný problém je s odložením použité roušky buď na výše zmíněná místa, nebo třeba do některé z přihrádek v autě. Pokud jste do ní byť jen několik minut dýchali, je plná bakterií, které si jejím neuváženým odložením roznesete po autě.

Kam tedy s ní?

Řešení není snadné. Upřímně, nejlepší je použitou roušku uzavřít do igelitového sáčku nebo krabičky a teprve takto ji převážet v autě. Pokud ji takto uložíte zcela čistou, je připravena k použití. Pokud ale do sáčku odložíte roušku již použitou, raději si příště vezměte čistou.

Doporučujeme také vozit desinfekční gel nebo ubrousky. Po manipulaci s použitou rouškou je lepší si vydesinfikovat ruce a až poté sahat na volant a ostatní části interiéru auta. Snížíte tím riziko šíření virů, nejen současného Covidu-19. Čas od času si také vydesinfikujte interiér auta. Jak na to si můžete připomenout výše.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru