Test-2022-BMW_iX_xDrive40-elektromobil- (34) tazne_zarizeni

Pozor na tažná zařízení na autech. Pokud jej zrovna nepoužíváte, musí být z auta sundané

Od Anina Russová | Zdroj: Vyhláška o schvalování technické způsobilosti - Foto: Pavel Srp - 12. 7. 2022


Češi si velmi oblíbili přívěsy, přívěsné vozíky a vše, co se dá zapřáhnout za tažné zařízení. Jeho montáží se zabývá řada firem, ale je možné jej také objednat přímo z výroby. Ovšem použití tažného zařízení není taková samozřejmost, jak to možná na první pohled vypadá. Dle vyhlášky totiž existují situace, kdy na autě být nesmí.

Jde o situaci, kdy za autem není nic připojené a tažné zařízení je na autě naprázdno. Pokud je tažné zařízení odnímatelné, jeho přítomnost na autě reguluje vyhláška č. 341/2014 Sb. V té se přesně píše: „Spojovací zařízení třídy A50-X namontované na vozidle nesmí zakrývat místo pro zadní registrační tabulku nebo zhoršovat čitelnost zadní registrační tabulky nebo zakrývat předepsané osvětlení vozidla. Jestliže tomu tak není, musí být část se spojovací koulí odmontovatelná bez použití nářadí, případně s nářadím umístěným povinně ve vozidle. Vozidlo vybavené tažným zařízením schváleným s odnímatelnou spojovací koulí bez použití nářadí, musí mít tuto kouli odejmutou, pokud není využívána ke spojení s přípojným vozidlem nebo s jiným zařízením.“

Přečtěte si také:  Zdržoval provoz a navíc neměl platnou technikou kontrolu. Dostal pokutu a zákaz další jízdy

Pokud bychom si to přeložili do češtiny, pak vyhláška v prvé řadě říká, že tažné nesmí nijak zakrývat registrační značku či světlomety. Nutno dodat, že zrovna to nesmí zakrývat nikdy a nic, ani špína. A ve chvíli, kdy na tažném zařízení nic není připojeno, je nutné jej demontovat.To platí samozřejmě v případě, že je odnímatelné bez nářadí. Pokud není, je možné jej podle zákona nechat na autě. V případě nedodržení těchto pravidel může být na místě udělena pokuta až do 2500 Kč.