seat-arona-plaz-saty-more-dovolena-opalovani

Pozor na pokuty ze zahraniční dovolené. Jejich ignorování může skončit i vězením

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí - Ilustrační foto: SEAT - 21. 8. 2022


Léto se pomalu chýlí ke konci a stejně, jako každý rok, i letos vyrazila řada českých motoristů na dovolenou vlastním autem. To má samozřejmě spoustu výhod, ale také jednu nepříjemnou hrozbu v podobě pokuty. Pokud vyrážíte do zemí EU, pamatujte, že pokuta za parkování nebo třeba překročení rychlosti si vás vždy najde. A platit je potřeba!

Raději zaplaťte

Konec dovolené je sám o sobě dost smutný, a tak na ni raději vzpomínáme v tom dobrém. Jenomže tyhle vzpomínky může i o několik týdnů později pořádně zkazit obálka ve schránce. To je jedna ze zajímavostí, pokuty většinou chodí rovnou do schránky, o žádné doporučené psaní, pro které byste museli na poštu, nejde.

Přečtěte si také:  V Česku to řidičům projde, v zahraničí ne. Za jaké přestupky může na dovolené přijít překvapivá pokuta?

Zpravidla v obálce najdete vysvětlení (i v češtině, byť trošku lámané) toho, čeho jste se dopustili, a i s fotografií (jízda bez bezpečnostního pásu, přílišná rychlost…). Pamatujte, že policisté evropských zemí navzájem spolupracují a tento dopis tedy není radno vyhazovat. Pokuta by totiž v registru státu, ze kterého přišla, zůstala evidována jako nezaplacená a další cesta na dovolenou by v případě policejní kontroly mohla být hodně nepříjemná. Ale to není vše! „Nečinnost ohledně pokuty s sebou nese riziko zahájení správního nebo soudního řízení v nepřítomnosti, navýšení pokuty o náklady tohoto řízení, v krajním případě hrozbu výkonu rozhodnutí až trestem odnětí svobody,“ popsalo ministerstvo zahraničních věcí.

Budete si na dovolené půjčovat auto? Poradíme, na co byste si měli dát pozor

V dopisu najdete také částku a číslo účtu, na kterou je nutné ji uhradit. Může ale nastat situace, kdy v dopise není dostatek informací. Co pak dělat radí resort zahraničních věcí: „Pokud občan obdrží výzvu k zaplacení až poštou do ČR a na dokumentu chybí údaje pro platbu (nejčastěji mezinárodní bankovní spojení), je třeba se spojit přímo se zahraniční úřadem uvedeným na výzvě a požádat o doplnění údajů.“

Štítky: , , , ,

1 názor na “Pozor na pokuty ze zahraniční dovolené. Jejich ignorování může skončit i vězením”

  1. Mirek Eliáš

    Když takhle vehementně radíte jak nakrmit cizí státní kasy, tak také uveďte promlčecí doby.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *