Pokuta za parkování je nepříjemnost, která ale naštěstí většinou nestojí zase tolik peněz. Problém ale nastává tehdy, když nevíte, že jste pokutu dostali. A ještě horší je to v situaci, kdy jich je z jednoho špatně zvoleného parkovacího místa víc. To se totiž částka za pokuty může násobně zvýšit. Existuje ale řešení, které s tím umí trochu pomoci.
Papírek za stěračem nenajdete
Největší problém je v tom, že dnes už málokdy dostanete pokutu za stěrač. Není to pravidlo, ale stále častěji jsou i městští policisté vybaveni tablety, do kterých špatně parkující auto vyfotí a vše odešlou do databáze, která vygeneruje pokutu. Následný postup popsala Městská část Praha 11 takto: „Odtud putuje tato složka na dopravní odbor příslušného města, který vás vyzve k zaplacení výpalného. Pokud nezaplatíte do 15 dnů postupujete do správního řízení, kde už je o něco dráž.“
Problém je v tom, že od spáchání přestupku do první informace pro vás, často uběhne i několik měsíců. „Za špatné parkování chodí většinou výpalné cca 300 Kč. Vy ovšem víte, že v průběhu tří měsíců jste na místě parkovali hodně často. Nevíte ovšem, jak často vás měšťák vyfotil a přestupek zdokumentoval. A nikde se to nedozvíte. 300 Kč musíte zaplatit do 15 dnů, aby se věc neřešila. A jste v pasti. Pokud začnete platit, může se stát, že pokut bude třeba 60. V tom případě by se jednalo o částku 18 000 Kč,“ popsala Praha 11.
A to není málo. Existuje ovšem takzvané sloučení pokut, které výslednou částku výrazně sníží. Praha 11 ji popsala takto: „Možností je přejít do správního řízení. Zde je pokuta za špatné parkování 1500–2500 Kč, ale máte možnost pokuty (přestupky) sloučit. V tom případě můžete dostat pokutu maximálně 2500 Kč + 50 % navýšení + 1000 Kč správní poplatek. Celkem 4750 Kč.“
Je ale důležité pamatovat na to, že se tento postup nevyplatí při pokutách s body. Ty se neslučují a za každý jeden přestupek je tedy potřeba očekávat bodové ohodnocení.
Čerstvá zkušenost z Prahy 6 – výzva k zaplacení skutečně přijde, ale fotodokumentace z policejního „tabletu“ již nikoliv. Doklad o spáchání přestupku nemáte k dispozici (na rozdíl třeba od radaru a překročení rychlosti) a nevíte, jestli si jej někdo „nevycucal z prstu“ – zvláště když autem parkoval někdo jiný, než vlastník. S požadavkem na doložení přestupku v první instanci neuspějete, protože vše řeší automat, takže jedinou možností je vyčkat, až případ odstane nějaký úředník k řešení (má na to 1 rok). Co k tomu dodat … Kocourkov
To se hodí vědět,díky!