Pokud vyrážíte na dovolenou do Francie, dejte si dobrý pozor na to, aby vás někde nevyfotil radar nebo abyste nedostali pokutu za parkování. Od poloviny července totiž začala Česká republika s Francií sdílet informace o všech dopravních přestupcích a ty se tak k hříšníkům dostanou i přes stovky kilometrů a několikero státních hranic.

Tento krok byl prý nevyhnutelný, protože na území Francie tvoří během letních měsíců zhruba 50 % všech přestupků, které zaznamenají radary, vozidla se zahraniční registrační značkou. A to i přesto, že taková auta představují jen asi 5 % veškerého provozu na tamějších silnicích.

A nejsme v tom sami. Francie se takto dohodla i s dalšími 12 zeměmi Evropské unie, přičemž naposledy to bylo Maďarsko a Slovensko. Jistě se dá čekat, že k podobnému kroku postupně přistoupí většina evropských zemí a pokutě tak nebude možné se jakkoliv vyhnout. Ještě dodáme, že stejně, jako si naše přestupky z Francie najdou cestu k nám, platí to i opačně. Pokud francouzský řidič zde spáchá přestupek u nás v České republice, přijde pokuta domů zase jemu.