Pozor na platnost řidičáku. Jízda s propadlým průkazem může vyjít draho, žádost o výměnu přitom zvládnete z domova

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: MDČR - 21. 10. 2022


Malá růžová plastová kartička, kterou u sebe musí mít každý řidič, může některé hodně potrápit. Stačí zapomenout na to, že je ze zákona ohraničena platností. Ta je stanovena na 10 let, po kterých je potřeba řidičák na úřadě nechat vyměnit. Pokud na to zapomenete a vyjedete bez řidičáku, může to stát dost peněz.

Přečtěte si také:  Řidičák na zkoušku bude na dva roky. Po jednom šestibodovém přestupku bude muset řidič na kurz

Žádost o výměnu z pohodlí domova

Pokud zjistíte, že vám v následujících pár týdnech skončí platnost řidičáku, nemusíte se hned hnát na úřad. Ministerstvo dopravy totiž už před několika měsíci umožnilo řidičům zažádat o výměnu řidičáku online pomocí Portálu občana. Tam se lze přihlásit například prostřednictvím eObčanky, mobilního klíče eGovernmentu, prostřednictvím datové schránky nebo skrze bankovní identitu. Požádat o nový průkaz lze však nejdříve 90 dnů před koncem platnosti. A to jak online, tak fyzicky na úřadě.

Portál následně zobrazí formulář, který je předvyplněný údaji z Centrálního registru řidičů. Jednoduše tak stačí údaje zkontrolovat, schválit a odeslat. Přitom je nutné si vybrat jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, na kterém si chcete vyrobený řidičský průkaz vyzvednout. Jediný zádrhel může přijít u fotografie. Systém pracuje s fotografií, která je v něm uložená. Pokud ovšem neodpovídá, je nutné jít na úřad osobně a nechat se tam v rámci žádosti o výměnu průkazu vyfotografovat.

Následně do 20 dnů přijde upozornění o tom, že je doklad připravený k vyzvednutí. Nový řidičský průkaz bude možné vyzvednout také na základě ověřené plné moci.

Přečtěte si také:  Velký techničák bude minulostí. Sněmovna schválila zrušení jeho papírové podoby

Pozor na policejní kontroly

Člověk je tvor zapomnětlivý, ale právě v případě propadlého řidičáku se to moc nemusí vyplatit. Policisté za to mohou na místě uložit pokutu až 2000 Kč, ve správním řízení se pak pokuta zvyšuje až na 2500 Kč. Online podáním žádosti ovšem odpadají pokuty na úřadě. Stávalo se, že úředník za propadlý průkaz uděloval pokutu ve výši několika málo stokorun, dnes už k tomu ale nedochází. A právě v případě online podání žádosti ani dojít nemůže.

Štítky: , , , ,

3 názory na “Pozor na platnost řidičáku. Jízda s propadlým průkazem může vyjít draho, žádost o výměnu přitom zvládnete z domova”

  1. To je pravda pro skupinu C a víc je pět let ale proč ? Už nemám profesák a v důchodu neptřebuji ! Pro své auto kterým občas potřebuji jet a má nad 3,5t – je to divné co ??

  2. ze zákona platnost deset let je samozřejmě nesmysl a autorka by si měla zjistit základní fakta, než prezentuje takový článek veřejně. Pokud má řidič řidičské oprávnění pro skupiny vozidel C a vyšší, je platnost průkazu omezena na pět let…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek