Pozor na placení mobilem u okénka fastfoodu. Někde za to hrozí body i pokuta

Od Anina Russová | Zdroj: motoringresearch.com - Foto: wikimedia.org - 18. 5. 2020 0

Někdy si říkáme, jestli se svět kolem nás tak trochu nezbláznil. Chápeme, že je velmi problematické používat mobil za volantem, ale to, že jsou na světě místa, kde můžeme dostat pokutu za to, že tím mobilem platíme u okna rychlého občerstvení, to bychom si nikdy netipli. Přesto to tak opravdu je.

Podle webu motoringresearch.com je tou zemí Velká Británie, kde platí velmi přísná pravidla pro telefonování za volantem. A nejen to. Jako řidič tam nesmíte za jízdy ani obsluhovat navigaci. Pokud jedno nebo druhé uděláte a budete u toho chyceni policií, můžete dostat pokutu ve výši 200 liber, tedy asi 6200 Kč. K tomu vám bude přiděleno šest trestných bodů. Ovšem v případě, že tento přestupek uděláte podle policie ve zvláště nebezpečné situaci nebo opakovaně, pokuta může vyšplhat až na 1000 liber (31 000 Kč) a až na rok vám může být zabaven řidičák.

Jak ale motoringresearch.com zjistil, toto přísné pravidlo může být aplikováno i v případě, že si řidič kupuje Happy Meal u okna a platí mobilem. Jde o to, že jediná chvíle, kdy jako řidič můžete vzít telefon do ruky, je, když je motor auta vypnutý a je zatažená ruční brzda.

Řidič si tedy s mobilem nebo navigací nesmí hrát ani při zastavení na semaforech, v koloně nebo právě u okénka rychlého občerstvení. Absurdní? Rozhodně, ale je to bohužel realita. Vše to před časem už potvrdila policie z Manchesteru na svém twitteru.

U nás se ovšem podobného postihu bát nemusíte. V Česku se telefonování za jízdy věnuje zákon o provozu na pozemních komunikacích, jehož paragraf 7 říká: „Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“ To zjednodušeně znamená, že za manipulaci s mobilem ve chvíli, kdy auto stojí, tedy v koloně nebo u okna fastfoodu, vám u nás nikdo pokutu nedá.

113 mrtvých chodců za rok: polovina chodců sleduje v blízkosti vozovky raději mobilní telefon než provoz