kroupy

Pozor na blížící se bouřky. Poradíme, co dělat, když vám kroupy poničí auto

Autor: Anina Russová - Zdroj: Pojišťovna Direct, srovnávač klik.cz - Foto: Depositphotos - 15. 8. 2024


Silné letní bouřky v Česku každoročně způsobí škody za miliardy korun. Jen před pár dny se takové bouře doprovázené krupobitím prohnaly Německem a podle předpovědi počasí by o víkendu měly udeřit i u nás. Už teď je dobré přemýšlet nad tím, kam případně schovat auto. To je totiž asi jediná účinná obrana proti škodám po kroupách, velké vodě nebo kvůli větru padajícím větvím nebo stromům. Jinak pomůže už jen dobré pojištění, ale to už řeší následky.

Na standardní povinné ručení zapomeňte

Kdo nemá vlastní garáž, může auto před tím nejhorším, co z nebe spadne, schovat třeba do garáží blízkého obchodního domu. Pomohou i speciální plachty, ale ty nejsou všemocné. Někteří se bohužel spoušti po kroupách nevyhnou. A co pak dělat?

Hlavně nepanikařit. Pokud je poničené jen auto a nikomu se nic nestalo, je to vždy ta lepší verze. Platí, že ceny oprav aut poničených kroupami, se odvíjí od počtu důlků na karoserii, druhu laku, celkového poškození a podobně. Vždy platí, že standardní povinné ručení vám škody nezaplatí. Je určeno k tomu, aby pokrylo škody, které způsobíte vy někomu dalšímu. Ne na škody, které byly způsobeny vám.

Při bouřce jste v autě většinou v bezpečí. Úder blesku ale může napáchat značné škody

Se škodami po kroupách pomůže buď havarijní pojištění nebo speciální připojištění proti působení přírodních živlů. Vždy si však ještě před uzavřením smlouvy zkontrolujte, že smlouva opravdu zahrnuje veškerá poškození, která mohou nastat. Jako u každého jiného pojištění platí, že musíte dát velký pozor na různé výluky. A pozor také na nastavení výše spoluúčasti. „Při sjednávání si můžete vybrat, na jakou částku auto v případě přírodního nebezpeční pojistíte. Doporučujeme pojistit se na hodnotu auta.  Zaměřte se také na spoluúčast, tedy částku, kterou budete na opravy přispívat z vlastní kapsy. Obecně platí, že čím vyšší spoluúčast, tím levnější pojištění,“ radí pojišťovna Direct.

A co dělat poté, kdy přes auto přejde bouře s kroupami a vy máte sjednáno správné pojištění? „Dobře si nafoťte poškozené vozidlo a kontaktujte svoji pojišťovnu, která vám sdělí další postup. Pojišťovny v rámci havarijního pojištění obvykle platby vyřizují v rámci několika týdnů,“ vysvětluje pojišťovací srovnávač Klik.cz.

Dobrou zprávou je, že ne vždy je auto po kroupách zralé na zbytek života se spoustou důlků, nebo rovnou na odpis. Některé důlky jde poměrně snadno opravit. Počítejte ale s tím, že specialistů na tuto metodu není mnoho a po řádění živlu mohou mít delší čekací doby. „K opravě se používá takzvaná metoda PDR, u které není potřeba lakování. Důlky se jednoduše vytlačí. Karoserie pak vypadá jako předtím. Tam, kde je karoserie potlučená na hodně místech, opraváři mění celý díl, popřípadě se nerovnosti kytují a opětovně lakují,“ vysvětlil Jan Kokeš z Direct pojišťovny.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru