Požár haly u Žebráku už má dopady na automobilový průmysl. Toyotě chybí díly a omezuje výrobu

Autor: Anina Russová - Zdroj: Toyota, ČTK - Foto: Toyota - 23. 8. 2023


Podobný požár Česko dlouho nepamatuje. Minulý týden zasahovaly desítky hasičů u velké výrobní haly kousek od Žebráku hned vedle dálnice D5, která nakonec takřka celá lehla popelem. Šlo o výrobní a skladovací halu společnosti Novares CZ Zebrak, která dodává díly a komponenty mimo jiné i kolínské automobilce Toyota. Té teď chybí díly a musí zastavit výrobu.

„Po hromadné dovolené jsme v neděli večer obnovili výrobu dle plánu, ale v úterý už z linek auta nesjedou,“ řekl tiskový mluvčí automobilky Tomáš Paroubek a dodává: „Zároveň také připustil, že zatím nikdo neví, jak dlouho odstávka potrvá. „Informace se mění velmi rychle, záleží na dodavateli.“ Většina zaměstnanců Toyoty podle Paroubka do práce přijde, budou ale vykonávat jiné činnosti. Jde o asi 3500 lidí, kteří ročně vyrobí přes 200 tisíc aut.

Letos jde přitom už o druhou odstávku výroby, kterou musí Toyota řešit. Znovu kvůli nedostatku dílů proběhlo zastavení výrobních linek už v únoru a březnu. Tyto výrobní pauzy pak podle odhadů způsobily to, že značka nevyrobila asi 25 000 aut.

Příčina požáru v tuto chvíli ještě není jasná. Škoda, kterou způsobil, byla policií odhadnuta asi na 1,8 miliardy korun, přičemž hasiči jej likvidovali asi 50 hodin.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru