Povinná výbava není nijak obsáhlá. Vyplatí se do ní přidat pár praktických položek

Autor: Anina Russová - Foto: ÚAMK - 1. 5. 2022


Každé auto a motocykl musí mít ze zákona povinnou výbavu. Ta se před pár lety lehce proměnila a prořídla. Náhradní žárovky už potřeba nejsou, ale správná lékárnička stále ano. V některých případech ani nepotřebujete rezervu, ale reflexní vestu už rozhodně ano. Poradíme, co je do povinné výbavy také dobré zařadit, ačkoliv to zákon nevyžaduje.

Povinných položek není mnoho

V letošním roce musíme všichni v autě povinně vozit autolékárničku, výstražný trojúhelník, jednu reflexní vestu a buď rezervu nebo vše potřebné pro opravu pneumatiky. Ovšem v tomto případě nemusíte vozit nic, pokud máte sjednané asistenční služby, například v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění.

Seznam to není dlouhý, což je sice pro řadu řidičů dobrá zpráva, ale jsme přesvědčeni, že v rámci praktické výbavy auta by toho řidiči měli vozit mnohem víc. Například reflexní vesty doporučujeme mít pro všechny členy posádky. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit a stačí je jen uklidit do jednotlivých úložných prostor ve dveřích.

Pojedete na dovolenou autem? Do Španělska si vezměte dvoje brýle, do Polska víc reflexních vest

Vyplatí se malá investice

Reflexní vesta vyjde na pár desetikorun, není to nic drahého. Dražší, ale stejně potřebný je podle nás hasicí přístroj. I ten by měl být v autě a nutno dodat, že v některých zemích EU patří mezi povinné položky výbavy. Zároveň doporučujeme s sebou vozit evropský formulář záznamu o dopravní nehodě. V kastlíku zabere jen málo místa a nemusíte se spoléhat na to, že jej bude mít druhý řidič.

Odborníci na bezpečnost také radí v autě vozit nůž na řezání bezpečnostních pásů, často je dostupný v kombinaci s kladívkem na rozbíjení oken. Rozhodně se neztratí tažné lano.

Naopak u nových aut je zcela zbytečné vozit pojistky a náhradní žárovky, ostatně, žárovky jsou o moderních aut minulostí. Pokud by auto hlásilo problém se světlomety nebo elektronikou, důrazně doporučujeme zavolání odtahové služby.  Ovšem u starších aut se taková část výbavy může hodit, stejně, jako třeba náhradní balení motorového oleje.

Při cestách do zahraničí pak důrazně doporučujeme zkontrolovat povinnou výbavu jak cílové země, tak všech, kterými budete jen projíždět. Španělé třeba nemají povinnou autolékárničku, Chorvaté zase pro auta s přívěsem vyžadují dva trojúhelníky.

Co v autě vozíte, ačkoliv nemusíte? Co se vám už vyplatilo mít vždy v autě? Podělte se s námi v komentářích.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru