Bugatti Chiron Sport

POV video ukáže, jaké to je řídit Bugatti Chiron. Motor zní skvěle a turba si intenzivně odfukují

Autor: Pavel Srp - Zdroj: youtube.com, Bugatti - Foto: Bugatti - 15. 7. 2023


Když bylo v roce 2005 představeno Bugatti Veyron s výkonem 1001 koní, způsobilo to rozruch. Tak velký poprask už nástupce v podobě modelu Chiron v roce 2016 nezpůsobil. Nemění to ovšem nic na faktu, že jde o jedno z těch nejpůsobivějších dnešních aut. Také jste se se v Bugatti Chiron chtěli projet? Teď máte tak trochu možnost.

Bugatti Chiron už se neprodává, jeho život skončil po šesti letech produkce v loňském roce. Poháněl jej motor osmilitrový W16 se čtveřicí turbodmychadel, jehož výkon byl 1103 kW/1500 koní ve verzích Chiron, Chiron Sport, Chiron Pur Sport, Chiron Noire. Existovaly ovšem i verze Chiron Super Sport 300+, Chiron Super Sport, které měly dokonce 1177 kW/1600 koní. Točivý moment byl 1600 Nm.

Samozřejmostí byla ve všech případech automatická (7stupňová dvouspojková) převodovka a pohon všech čtyř kol, ale i tak to na všechny čtyři široké pneumatiky mohlo být dost, takže auto disponovalo šikovnou funkcí torque vectoring, tedy rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola.

To všechno jsou dechberoucí hodnoty a působivé informace, ale jen málokdo z nás je okusí na vlastní kůži. Pokud by vás ale přeci jen zajímalo, jaké to je, když Bugatti Chiron řídíte, pak se do toho můžete zkusit vžít v přiloženém videu, které je točené z první osoby, tedy přímo z pohledu řidiče.

Jde o rovnou výrazně vylepšené Bugatti Chiron Sport, které se projíždí po klikatých alpských silničkách. Natáčeno je průsmyku Oberalp Pass, což je vysokohorský průsmyk ve švýcarských Alpách spojující kantony Graubünden a Uri mezi Disentis/Mustér a Andermatt. Tempo je slušné, přesto se motor prakticky nemá šanci vytočit.

A v čem, že je Bugatti Chiron Sport lepší než „běžný“ Chiron? Vždyť motor i jeho výkon jsou úplně stejné… Je to v drobnostech, které ovšem v celku dají zajímavý výsledek. Verze Sport je lehčí než ta běžná (1978 kg vs. 1996 kg), za což může vyšší podíl karbonu v konstrukci auta. Současně je tu také upravený podvozek, který by měl přispět k lepší ovladatelnosti.

Přestože se nemůžeme posadit přímo za volant Bugatti Chiron (v Evropě jeho cena začínala na 2.65 milionech eur, což je v přepočtu podle aktuálního kurzu 63,4 milionu korun), zvuk jeho motoru i foukajících a odfukujících turb (jízda je ve sportovním režimu) si užít můžeme alespoň virtuálně.

Mimochodem v jiném videu (podívat se na něj můžete tady) se dozvíme, že toto konkrétní auto má výrobní číslo 1, tedy jde o vůbec první vyrobené Bugatti Chiron Sport a je to tedy velmi pravděpodobně přesně to, které si můžeme prohlédnout výše na oficiálních fotkách, které byly k představení této verze vytvořeny.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru