Občas přemýšlím, jestli se svět už úplně nezbláznil. Ze všech stran se na nás hrnou omezení, zákazy, příkazy a často i další spousta nesmyslů schovaná za pojmem bezpečnost. Jen si vzpomeňte na nové bezpečnostní prvky, které EU požaduje po automobilkách. Některé vám zakáží jízdu, pokud jste před jízdou pili alkohol a nadýcháte, jiné vám nedovolí překročit maximální povolenou rychlost. Jenže tento zákaz je vážně směšný…

V anglickém Bradfordu se obyvatelé prý necítí vůbec bezpečně, když tudy jezdí auta s hudbou puštěnou nahlas. Tamní úřady nechaly zpracovat průzkum mezi obyvateli, kteří se se 70% převahou vyjádřili v tom smyslu, že je hudba z aut nejen obtěžuje, ale vyvolává v nich strach a pocity nebezpečí. To obtěžování asi chápeme, ale strach a nebezpečí? Jak může hlasitá hudba z projíždějícího auta vyvolávat strach? Možná by měli přestat koukat na televizi, protože i já mám strach si po zhlédnutí některých filmů v noci dojít na záchod. Jinak to opravdu nechápu.

Evropská unie požaduje bezpečnější auta. A jde si tvrdě za svým

Ovšem průzkum a následná petice obyvatel mají za následek vznik novely zákona, která příliš hlasitou hudbu v autech zakazuje, a to pod pohrůžkou pokuty až 100 liber (asi 3000 Kč).

Ovšem nejde jen o hudbu. V Bradfordu se rozhodli podniknout patřičné kroky celkově proti společensky nepřijatelnému chování řidičů. Pokutu můžete dostat i za zbytečné túrování motoru, agresivní brzdění nebo rozjíždění anebo za pokřikování z auta třeba na kolemjdoucí slečny. S tím posledním tak trochu souhlasím, protože neznám hloupější reakci pánů na mladé slečny než je tato. Ale jinak mi to prostě hlava nebere.

Tamní obyvatelé si dokonce založili výbor, který monitoruje chování řidičů, který o případných prohřešcích informuje policii. Co mi to jen připomíná…