Od nového roku se na řidiče chystá několik novinek. Jednou z nich je i nový bodový systém, který výrazně zvyšuje postih za držení mobilního telefonu za jízdy. Pokuta může být až 10 tisíc korun a navíc za to budou čtyři body do karty řidiče.
Podle policejních statistik je telefonování (držení telefonního či záznamového přístroje za jízdy) druhým nejčastěji bodovaným přestupkem hned za překročením povolené rychlosti o 5 až 20 km/h. Jen v roce 2022 za něj dostalo pokutu a dva body do karty řidiče 62 154 řidičů. To je 170 každý den! Od Nového roku to ovšem budou čtyři body a pořádně podraží i finanční sankce. „Stojí za to myslet na řešení připojení telefonu už při výběru auta,“ říká Jindřich Topol, technický expert společnosti AURES Holdings. A dodává, že nejde jen o body. „Podle odhadů expertů zaviní telefonování za volantem ročně až 10 tisíc nehod.“
Ještě necelé tři týdny mohou řidiči za „držení telefonu za jízdy“ dostat blokovou pokutu do tisíce korun a dva trestné body. Po Silvestru ovšem zákon řádně přitvrzuje. „Na místě můžete přijít o minimálně 2,5 a maximálně 3,5 tisíce korun, ve správním řízení se sankce zdvihá čtyřnásobně – od čtyř do 10 tisíc korun. A hlavně – hned nasbíráte čtyři trestné body. Už to není banální přestupek – stačí se třikrát zapomenout s telefonem v ruce a vybodujete se 12 trestnými body,“ upozorňuje Jindřich Topol.
Do ruky může šofér přístroj vzít, až když zaparkuje na místě, kde se to smí a z vlastní vůle (například na parkovišti, na čerpací stanici a podobně), nikdy ne, pokud je k zastaví donucen například na semaforech na červené, před přechodem pro chodce nebo v koloně. „To je bráno jako zastavení z důvodu nezávislého na vůli řidiče a v takovém případě je držení telefonu nezákonné,“ varuje Topol.