mobilni_telefon_za_volantem-rizeni

Automatické radary pošlou majitelům vozidel vyšší pokutu, pokud v ruce drží mobilní telefon

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Krone.at - Foto: Pavel Srp - 4. 5. 2023


Pokud se kolem sebe na silnicích rozhlédnete, určitě zahlédnete někoho, kdo za jízdy drží telefon a píše zprávy nebo sjíždí sociální sítě. A právě to často způsobuje dopravní nehody. V Rakousku se na takové chování zaměří automatické kamery, které původně měřily jen rychlost. Automaticky pak za to budou majitelům vozidel rozesílat pokuty.

Rakousku je zemí, která je v automobilovém světě plná restrikcí. Za výkonné motory na fosilní paliva se platí velmi vysoké daňové poplatky a zaměřuje se na ně i spousta další pozornosti. Teď ovšem přibyde další, která souvisí s bezpečností silničního provozu. Tamní zákony totiž o 1. května přitvrdily. Pokud bude přistiženi, že za jízdy používáte mobilní telefon, dostanete vyšší pokutu než doposud a navíc vás mohou nachytat a vyfotit automatizované kontrolní systémy.

Pokud byste navíc porušili více dopravních předpisů najednou a zaznamenal by vás u toho právě automatizovaný systém v podobě kamer na měření rychlosti, bude pokuta ještě výrazně vyšší. A i když jste třeba z České republiky nebo ze Slovenska, přijde vám poštou až domů.

Pokud vás policisté zastaví „jen“ s telefonem v ruce, mohou vám udělit pokutu až 100 € (původně to bylo maximálně 50 €). Pokud vás ale s telefonem v ruce vyfotí právě kamera na měření rychlosti, přijde vám pokuta ve výši až 140 €. To platí v případě, pokud byste byli na fotografii vidět s mobilním telefonem v ruce a zároveň pokud byste současně překročili i maximální povolenou rychlost nebo byste nebyli připoutaní bezpečnostním pásem, případně odbočili do zákazu odbočení a podobně.

Novinkou jsou také vyšší pokuty motorkářům, pokud jezdí bez přilby. Pokud je přitom policisté zastaví, mohou jim udělit pokutu až 50 € (původně to bylo maximálně 35 €).

Jednomu z největších rakouských autoklubů ARBÖ se ale zvyšování pokut příliš nelíbí, protože to vnímá spíše jako vyšší příjem do státní kasy, nikoliv jako možné zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Štítky: , , , , , , ,

1 názor na “Automatické radary pošlou majitelům vozidel vyšší pokutu, pokud v ruce drží mobilní telefon”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru