mobilni_telefon_za_volantem-rizeni

Automatické radary pošlou majitelům vozidel vyšší pokutu, pokud v ruce drží mobilní telefon

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Krone.at - Foto: Pavel Srp - 4. 5. 2023


Pokud se kolem sebe na silnicích rozhlédnete, určitě zahlédnete někoho, kdo za jízdy drží telefon a píše zprávy nebo sjíždí sociální sítě. A právě to často způsobuje dopravní nehody. V Rakousku se na takové chování zaměří automatické kamery, které původně měřily jen rychlost. Automaticky pak za to budou majitelům vozidel rozesílat pokuty.

Rakousku je zemí, která je v automobilovém světě plná restrikcí. Za výkonné motory na fosilní paliva se platí velmi vysoké daňové poplatky a zaměřuje se na ně i spousta další pozornosti. Teď ovšem přibyde další, která souvisí s bezpečností silničního provozu. Tamní zákony totiž o 1. května přitvrdily. Pokud bude přistiženi, že za jízdy používáte mobilní telefon, dostanete vyšší pokutu než doposud a navíc vás mohou nachytat a vyfotit automatizované kontrolní systémy.

Přečtěte si také:  Existuje situace, kdy řidič může porušovat předpisy. I tak by o tom ale měla vědět policie

Pokud byste navíc porušili více dopravních předpisů najednou a zaznamenal by vás u toho právě automatizovaný systém v podobě kamer na měření rychlosti, bude pokuta ještě výrazně vyšší. A i když jste třeba z České republiky nebo ze Slovenska, přijde vám poštou až domů.

Pokud vás policisté zastaví „jen“ s telefonem v ruce, mohou vám udělit pokutu až 100 € (původně to bylo maximálně 50 €). Pokud vás ale s telefonem v ruce vyfotí právě kamera na měření rychlosti, přijde vám pokuta ve výši až 140 €. To platí v případě, pokud byste byli na fotografii vidět s mobilním telefonem v ruce a zároveň pokud byste současně překročili i maximální povolenou rychlost nebo byste nebyli připoutaní bezpečnostním pásem, případně odbočili do zákazu odbočení a podobně.

Přečtěte si také:  Průzkum ukázal, že až třetina Čechů za volantem spěchá. Téměř čtvrtina při tom porušuje předpisy

Novinkou jsou také vyšší pokuty motorkářům, pokud jezdí bez přilby. Pokud je přitom policisté zastaví, mohou jim udělit pokutu až 50 € (původně to bylo maximálně 35 €).

Jednomu z největších rakouských autoklubů ARBÖ se ale zvyšování pokut příliš nelíbí, protože to vnímá spíše jako vyšší příjem do státní kasy, nikoliv jako možné zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Štítky: , , , , , , ,

1 názor na “Automatické radary pošlou majitelům vozidel vyšší pokutu, pokud v ruce drží mobilní telefon”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *