dálnice_D1

Poslední prázdninový víkend na dálnicích bude náročný

Autor: Tisková zpráva -   30. 8. 2019


Česká kancelář pojistitelů, provozující Linku pomoci řidičům 1224, připravila ve spolupráci s Policií ČR a Ministerstvem dopravy ČR preventivní akci pro všechny řidiče, v rámci které budou na sedmi vybraných dálničních rizikových úsecích a u uzavírek umístěna odtahová vozidla společně se služebním vozidlem Policie ČR. Akce má za cíl předejít komplikacím v silničním provozu tím, že na místě přítomná vozidla odtahové služby zajistí urychlené odstranění porouchaných nebo havarovaných vozidel a opět tím obnoví plynulost silničního provozu. Druhotným cílem je snížení počtu sekundárních dopravních nehod, kterých je až tisíc ročně. Odtahová vozidla partnerů pojišťoven budou připravena na vytipovaných místech v sobotu 31. srpna od 14 do 20 hodin a v neděli 1. září 2018 od 13 do 18 hodin s možností prodloužení akce podle dopravní situace.

„Touto akcí se už druhý rok v krizovém posledním víkendu prázdnin snažíme usnadnit lidem návrat z dovolené. Viditelná hlídka Policie ČR a připraveného odtahového vozidla má nejen působit preventivně, ale především rychle odstranit překážku k provozu, což šetří peníze a nervy řidičů a hlavně to zabrání dalším sekundárním nehodám v kolonách,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, a dodává: „Řidiči, kteří zavolají na Linku pomoci řidičům 1224, mají navíc záruku, že situaci jim pomůže vyřešit přímo asistenční společnost jejich pojišťovny zdarma, nikoliv lovci nehod, kteří se často řidičům výrazně prodraží.“

„Konec letních prázdnin je bohužel již tradičně spojen se zvýšenou intenzitou silničního provozu a s tím spojenými dopravními komplikacemi. Zde vnímám spolupráci s Českou kanceláří pojistitelů jako pozitivní krok k pomoci řidičům. Očekáváme, že se díky této dopravně preventivní akci v rizikových úsecích dálnic předejde případným mimořádným událostem a přispěje tak k bezpečnému návratu z prázdnin,“ říká plk. Mgr. Jaroslav Řehák, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

„Do pomoci se zapojí i Ředitelství silnic a dálnic, které má připraveno dostatek asistenčních vozidel pro pomoc nepojízdným vozidlům. Zároveň zastaví práce na údržbě, které by omezily dopravu. Doporučuji si také před cestou zjistit aktuální informace o provozu na lince ŘSD 800 280 281 nebo na www.dopravniinfo.cz,“ říká ministr dopravy, Vladimír Kremlík.

Přečtěte si také:  Zvládají ty nejnáročnější vojenské mise, ale dálnice D1 už byla příliš. Ve směru na Brno bouralo auto Armády ČR

Odtahová vozidla budou v daný den rozmístěna na sedmi dálničních úsecích, a to v místech uzavírek a zúžení, konkrétně zde:

  • D1: 6. km dálnice ve směru na Prahu (sobota, 31. srpna 2019, 14 – 20 hodin)
  • D1: 56. km dálnice ve směru na Prahu (sobota, 31. srpna 2019, 14 – 20 hodin)
  • D1: 187. km dálnice ve směru na Brno (neděle, 1. září 2019, 14 – 20 hodin)
  • D1: 90. km dálnice ve směru na Brno (neděle, 1. září 2019, 13 – 18 hodin)
  • D1: 146. km dálnice ve směru na Prahu (neděle, 1. září 2019, 13 – 18 hodin)
  • D2: 0. km dálnice ve směru na Slovensko (neděle, 1. září 2019, 14 – 20 hodin)
  • D5: 77. km dálnice ve směru na Prahu (neděle, 1. září 2019, 14 – 20 hodin)

Na každém místě bude kromě odtahového vozu přítomna též hlídka Policie ČR.

Odtahová vozidla budou připravena reagovat na volání na linku 1224, která pomáhá řidičům v urychlení odtahu nepojízdného vozidla z tuzemských pozemních komunikací po nehodě nebo při jeho poruše, a to smluvní asistenční společností pojišťovny, u které je pro vozidlo sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Dle statistik se v ČR stane více než 1000 sekundárních dopravních nehod za rok (nehody do 2 km na dálnici a silnici 1. třídy), přičemž průměrně v 80 případech dojde k těžkému úrazu a 23 těchto nehod končí úmrtím. Celková výše škody se dá v průměru vyčíslit na 52 mil. Kč ročně.

Linka pomoci řidičům 1224 přijala v 1. pololetí 2019 celkem 103 148 hovorů, což je více než ve srovnatelném období roku 2018, kdy bylo příchozích hovorů 87 221. Celkové číslo za rok 2018 činí 195 461 přijatých hovorů.

Hlavním cílem Linky pomoci řidičům 1224 je urychlit odtah nepojízdného vozidla z tuzemských pozemních komunikací po nehodě nebo při poruše vozidla smluvní asistenční společností pojišťovny, u které je pro vozidlo sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, a tím přispět k rychlé obnově bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a snížit riziko vzniku další škody v důsledku překážejícího nepojízdného vozidla.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *