jelen-v-lese-skoda-kamiq-zvire-les-zver

Poškozených aut po nehodách se zvěří přibývá. Řidiči srazili kromě srn i vlka

Autor: Anina Russová - Zdroj: Generali Česká pojišťovna- Ilustrační foto: Škoda - 3. 6. 2024


Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu (CDV) pravidelně sestavuje takzvaný Srna Index, který mapuje srážky aut se zvěří. Aktuální data ukázala, že od loňského října do letošního března (včetně) došlo podle policejních dat na českých silnicích k 10 027 srážkám se zvěří. Tyto nehody za sebou zanechaly škody za téměř 400 milionů korun.

Stále příliš nehod se zvěří

Odborníci upozorňují, že nehod aut se zvěří je stále hodně a jsou velmi drahé. Například jen ve Středočeském kraji policie zaznamenala 1845 nehod za téměř 78 milionů korun. Bezesporu na to má vliv i skutečnost, že tento kraj má ze všech v Česku nejdelší silniční síť čítající bezmála 10 tisíc kilometrů. V absolutním počtu střetů se zvěří i výši jejich škod následují Jihočeský (1302 nehod za 51 mil. Kč) a Ústecký kraj (1024 nehod za 40 mil. Kč).

A nejde jen o tato čísla. Například právě Generali Česká pojišťovna denně řeší přes dvě desítky pojistných událostí po střetu se zvěří – jen za rok 2023 šlo celkem o 8149 případů za 382 milionů korun. A jen od loňského října do letošního března šlo o 4121 pojistných událostí, což je meziroční nárůst o 15 %. „Klientům jsme za tyto pojistné události vyplatili 188 milionů korun, což je meziročně o 13 % více,“ potvrzuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel z Generali České pojišťovny. Náklady na opravy vozidel pak stále průběžně rostou s tím, jak do cenových kalkulací vstupují dražší náhradní díly, ale i materiály i práce v autoservisech.

Volkswagen připravuje speciální znak, který má plašit zvířata na silnici. Mělo by ubýt nehod

A je to právě pojištění, které se střetem se zvěří může alespoň trochu pomoci. Škody opravdu mohou být hodně vysoké. „Nezřídka se pohybují v desítkách tisíc korun, výjimkou nejsou ale ani nehody v řádech stovek tisíc korun. Týká se to především vozidel kategorie SUV, které se při vysoké rychlosti střetnou s těžkým zvířetem – nejčastěji divočákem,“ vysvětluje Patrik Nauš.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Nejčastěji srny a divočáci

A na jakou zvěř je potřeba si dát obzvlášť pozor? Pod koly osobních i nákladních automobilů končí nejčastěji srnec či srna, a to až v 80 % případů. Následuje zhruba v 10 % případů prase divoké. Na zbylé srážky připadají už ve velmi malých počtech ostatní druhy zvěře a zvířat.

Lze očekávat, že v lesních oblastech jde o jeleny/laně a daňky/daněly. V nížinách a tam, kde jsou příhodné podmínky, půjde o zajíce. V únoru přitom došlo u Mnichova Hradiště ke srážce s vlkem, což je v našich poměrech ojedinělá událost,“ popisuje praxi Michal Bíl z CDV. Podle jeho slov jsou to právě šelmy, které svojí přítomností v krajině dokáží prokazatelně snížit počet střetů kopytníků s auty.

Pozor u Benešova i Zlína

Řidiči si musí dávat pozor asi všude. Přesto jsou dle statistik místa, kde k nehodám se zvěří dochází častěji. Velký pozor si řidiči musí dávat v okrese Benešov, kde za poslední sledované období došlo k 355 nehodám, při nichž došlo ke škodám za 15 milionů korun. A to jde jen o 1209 kilometrů silnic.

Druhá příčka patří okresu České Budějovice, kde se stalo 304 srážek se zvěří. Odhadovaná škoda zde mírně překročila 12 milionů korun. I zde přitom délka silnic přesahuje tisícovku, konkrétně jde o 1103 kilometrů. Na třetím místě se umístil okres Zlín, kde se na jeho 557 kilometrech událo za sledované období 293 srážek se zvěří. Škoda zde přesáhla 11 milionů korun.

Co se škody týče je na tom úplně nejhůř okres Zlín, kde na jeden kilometr silnic připadá škoda ve výši 20 860 Kč. To je mezi všemi okresy suverénně nejvyšší číslo. Na druhé příčce figuruje okres Most v severních Čechách. Zde na kilometr silnic vychází škoda na 17 331 Kč. Třetí příčku zaujímá okres Uherské Hradiště, kde škoda na jeden kilometr tamější sítě silnic dosahuje 15 005 Kč.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

1 názor na “Poškozených aut po nehodách se zvěří přibývá. Řidiči srazili kromě srn i vlka”

  1. Jak je to vlastně s volně žijící zvěří? Komu patří? Z hlediska odpovědnosti zřejmě nikomu. Takže nikdo neodpovídá za její přítomnost na silnicích, tedy místech určených pro provoz vozidel. Pokud by se jednalo o domácí zvířectvo uniklé z nějaké ohrady na silnici zodpovídal by jeho majitel. Lesní zvěř nikomu nepatří, ovšem pokud by řidič sražený kus naložil a odvez domů dopustí se krádeže. Zvláštní, jak lze ukradnout něco nikomu. Myslivecké svazy pořádají hony, někdy i jako výdělečnou činnost. Je zvěř jejich? Pokus ji oni zabijí a odvezou domů není to krádež. Je tedy zvěř jejich majetek? Pokud ta zvěř pobíhá po veřejné komunikaci potom jejich není? Z logického hlediska běžného řidiče by měl myslivecký svaz hospodařící na příslušné honitbě (nevím, zda jsou silnice mohou být součástí honitby) uzavřenou pojistku odpovědnosti za škody způsobené zvěří na místech, kde nemá, na rozdíl od vozidel, co dělat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru