poskozene-auto-led-ze-strechy

Poškodil vám padající sníh ze střechy domu auto? Připravte se na dohady s majitelem budovy, spoléhejte na vlastní pojistku

Autor: Anina Russová - Zdroj: Uniqa, Direct pojišťovna - Foto: Město Ústí nad Labem - 16. 1. 2025


Může se to bohužel stát každému. Večer zaparkujete normálně na ulici a ráno na něm najdete led či sníh, který spadl ze střechy domu a zničil ho. Pokud to odnese jen auto, je to vlastně ještě dobré. Poradíme vám, co v takovou chvíli dělat, a proč je dobré mít vlastní pojistku.

Jak upozorňuje pojišťovna Uniqa, za včasné očištění střech, fasád, okapů a dalších součástí budov od sněhu, ledových ploten a rampouchů odpovídá vlastník konkrétního objektu. Tuto povinnost může přenést na správce nebo domovníka (popřípadě nájemce), nejlépe příslušným ustanovením v písemné smlouvě. Pověřená osoba pak provádí tyto úkony za majitele objektu. „Osoby odpovědné za očištění musí přijmout taková preventivní opatření, aby k nebezpečným pádům sněhu a ledu spojeným s ohrožením materiálních hodnot a zdraví lidí nedocházelo. Zjistí-li se, že škoda byla zapříčiněna opravdu zásadně nedbalým přístupem a podstatným nesplněním prevence, může pojišťovna pojistné plnění krátit, takže poškozenému z pojištění uhradí jen určitou část náhrady škody, a zbytek musí uhradit sám pojištěný,“ informuje Uniqa.

Poškozené auto vs. viník

Realita ale bohužel bývá mnohem složitější. Pokud se tedy stane, že vám auto poškodí padající led nebo sníh, v prvé řadě se vždy ujistěte, že nikdo není zraněný. Pokud ano, ihned volejte záchranáře a policii. Ve chvíli, kdy šlo jen o poškození vozidla, postupujte stejně jako v případě nehody. Místo i všechna poškození důkladně nafoťte, případně pořiďte i videozáznam. Zapište si datum a čas, kdy k poškození došlo, ideálně zkuste sehnat nějaké svědky. A pokud je škoda velká, volejte také policii, která sepíše záznam. Potom škodu co nejdříve nahlaste pojišťovně.

Zajeli jste s autem kvůli ledovce do příkopu? Povinné ručení vás z něj dostane, ale škody už zaplatit nedokáže

Následné škody můžete řešit dvěma způsoby. V případě, kdy máte sjednáno havarijní pojištění, máte více méně vyhráno. „Nejjednodušší je havarijní pojištění uzavřít a pojistit se na riziko Přírodní nebezpečí. Pak vám Direct uhradí škodu, která pádem sněhu či ledu vznikla, a vy už se nemusíte zabývat nepříjemným jednáním s majitelem domu a vůbec se o cokoli starat. Pojišťovna se postará – pokud je totiž za škodu odpovědný někdo další, třeba právě vlastník nemovitosti, pojišťovna bude vymáhat škodu po něm a ona nepříjemná jednání tak povede vlastně za vás,“ vysvětluje Michal Kárný z pojišťovny Direct.

Pokud havarijní pojištění nemáte, pak je potřeba zjistit majitele domu a s ním vše začít řešit. Škody by měly být uhrazeny z pojistky domu. Majitele zjistíte třeba v katastru nemovitostí, ale připravte se na zdlouhavá jednání. Můžete se také setkat s tím, že majitel bude tvrdit, že na budově je cedulka s varováním před padajícím sněhem, takže se ke škodě nebude hlásit. Ale nenechte se odbýt! „Je to jistě projev ohleduplnosti vůči procházejícím a pokud není jiné opatření možné, udělejte aspoň to. Cedule s nápisem „Pozor, padá sníh!“ nebo zábrany zamezující lidem v chůzi po chodníku ale rozhodně nestačí na to, abyste byli coby majitelé domu z obliga. Z hlediska práva vás totiž mohou podobná opatření ochránit pouze částečně, pokud vůbec. Jako majitel domu jste prostě povinen nebezpečí předcházet, takže převážná odpovědnost jde v případě, že se něco stane, pořád za vámi, cedulka necedulka,“ upozorňuje pojišťovna Direct.

Ovšem pozor na jednu výjimku, kterou popise pojišťovna Uniqa: „Výjimkou je působení tzv. vyšší moci, např. živelní události typu náhlé vichřice, kdy škůdce podle právní úpravy za škodu vůbec neodpovídá, protože nebylo v jeho moci adekvátně reagovat. Pojišťovna v takovém případě nevyplácí pojistné plnění ani v poměrné výši.“ Tato slova potvrzuje i Direct pojišťovna: „Jsou chvíle, kdy ani ten nejpoctivější majitel domu nemůže zabránit průšvihu. Říká se jim situace, které nastanou z tzv. vyšší moci. Škodu v těchto případech způsobí nečekaně silná či blesková živelní událost, jako je například náhlá sněhová bouře, vichřice nebo prudká obleva, a právě v těchto případech vlastník nebo správce za škody neodpovídá. A pozor – ani pojišťovna je za majitele nemovitosti neproplatí.“


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru