Porucha na dálnici patří k těm řidičským nepříjemnostem, které prostě nikdo řešit a zažít nechce. Ovšem i to se stává, a tak je dobré být na tuto situaci připraven, a vědět, komu a kde si říci o pomoc, aby byla rychlá, správná a ideálně co nejlevnější nebo dokonce zdarma.
Bezpečnost především!
Ať už dojde k defektu nebo jakékoliv poruše či problému, vždy je v prvé řadě potřeba myslet na vlastní bezpečnost. V žádném případě po takové nepříjemnosti nesmí posádka, ale ani řidič zůstávat v autě nebo u auta! Ideální je schovat se za svodidla. Ten, kdo pak umisťuje výstražný trojúhelník na silnici, na sobě musí mít reflexní vestu. I kdyby byl jasný a sluneční den. Pokud je to jen trochu možné, zajeďte s autem do odstavného pruhu, ideálně zkuste dojet na čerpací stanici, sjezd z dálnice nebo odstavné parkoviště. Tam je bude posádku bezpečněji.
Policie nebo asistenční služba
I kdybyste měli v plánu poruchu nebo defekt řešit svépomocí, pokud zůstanete stát v odstavném nebo v jízdním pruhu, vždy si volejte pomoc. Třeba ne nutně na opravu, ale hlavně z důvodu bezpečnosti.
Volat můžete hned několik pomocníků. A nebude vás to stát vůbec nic. V prvé řadě si na pomoc můžete zavolat policii. Nebojte, že by vás odmítli. Především ve chvíli, kdy je vaše nepojízdné vozidlo překážkou v provozu a může tak způsobit nebezpečné situace, policisté na místo rychle přijedou a označí ho s odstaveným vozidlem s majáky. Překážka tak bude pro ostatní lépe viditelná.
Následně buď sami policisté, nebo vy zavolejte asistenční službu. Ta nejen, že místo označí velkou světelnou šipkou a může provoz svézt třeba do jednoho jízdního pruhu, ale v některých případech umí na místě pomoci i s řešením závady nebo defektu. Takové služby zdarma nabízí například asistenční služba Ředitelství silnic a dálnic. Ta je k dispozici každý den na telefonním čísle 800 280 281. Pamatujte ale, že nejde o žádný pojízdný servis, přesto jsou pracovníci této asistenční služby vybaveni například základním nářadím, startovacími kabely či kanystry s benzinem.
Kromě toho můžete zavolat také asistenční službu vlastní pojišťovny. Podle toho, jaké pojištění máte sjednáno, může být také zdarma. Ovšem záleží na smlouvě a na podmínkách, jaké máte sjednány. Minimálně odtah do nejbližšího servisu nabízí drtivá většina pojišťoven už v rámci povinného ručení.
Důrazně pak nedoporučujeme využívat služeb takzvaných lovců nehod. Ti jsou většinou spíše ke škodě než užitku a jejich „pomoc“ nakonec nebývá z nejlevnějších.