Porsche představilo poctu legendárnímu závodu Carrera Panamericana. Pomohl mu s tím i TAG Heuer

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Porsche - 4. 10. 2023

Automobilka Porsche a dnes už legendární výrobce hodinek TAG Heuer spolu spolupracují už hodně let. Tentokrát se však překonali. V rámci připomínky závodu Carrera Panamericana Porsche uvedlo dva vozy 718 Cayman GT4 RS ve speciálním provedení a TAG Heuer k nim přidal speciální hodinky, které jsou určeny jen pro tyto modely.

Ale vezmeme to od začátku. Carrera Panamericana byl extrémně náročný vytrvalostní závod, který se mezi lety 1950 a 1954 jel v Mexiku. Jeho délka se pohybovala kolem 3000 kilometrů a mezi vlastnosti tohoto závodu patřila hlavně jeho nebezpečnost. Ostatně, o život během těch několika málo ročníků přišlo 27 lidí, jak pilotů, tak diváků. Není se tak co divit, že byl závod následně zrušen.

Jenomže Porsche se v závodu dařilo, v roce 1953 automobilka dokonce vyhrála kategorii malých sportovních aut. Podařilo se to tehdy s vozem Porsche 550 Coupé se startovním číslem 152. Stejný model, ovšem s číslem 154, závod tehdy nedokončil. A protože je to 70 let od tohoto vítězství, rozhodla se značka závod připomenout.

A to právě dvojicí modelů Porsche 718 Cayman GT4 RS, které designem odkazují na oba závodní speciály, a i proto například dostaly čísla závodní 152 a 154. Obě auta byla vyrobena továrně Porsche Sonderwunsch, která se specializuje na personalizování modelů značky. Oba vozy dostaly lak ve stříbrno modré barvě Le Mans, červené kožené čalounění a nechybí ani prošívání v barvách mexické vlajky. K tomu všemu nesmí chybět logo TAG Heuer, které je na krytkách kol, ale i na kapotě, křídle nebo krytu motoru.

A tím se dostáváme k dalším oslavám. TAG Heuer totiž před 60 lety představil hodinky určené speciálně pro závodní jezdce. Dostaly označení TAG Heuer Carrera Chronograph. A jejich modernější verzi umístil i do těchto vozů, a to společně se speciálními stopkami. Hodinky vznikly jen pro tento projekt a do prodeje by se nikdy dostat neměly.

A co bude s auty? Vůz s číslem 152 bude na začátku příštího roku v Mexiku vydražen, přičemž výtěžek půjde na dobročinné účely. A vůz s číslem 154 se po představení na nedávné akci Rennsport Reunion 7 přesune v polovině října na akci Carrera Panamericana, která se jede po trase původního závodu. Za volant se posadí ambasador značky, herec, ale i závodní jezdec Patrick Dempsey.

Štítky: , , , , , ,