Porsche poprvé integruje blockchain do automobilu

Autor: Tisková zpráva - 28. 2. 2018


Zuffenhausenský výrobce sportovních vozů testuje společně s berlínským start-upem XAIN blockchainové aplikace přímo ve vozidle. Porsche je tak prvním výrobcem automobilů, který do automobilu úspěšně integroval a testoval blockchain. Transakce založené na této technologii jsou bezpečné a zároveň je možné je realizovat výrazně rychleji než dosud. Testované případy využití sahají od uzamčení a odemčení vozidla pomocí aplikace přes časově omezená přístupová oprávnění až po nové obchodní modely na základě kódovaného záznamu dat. Ty lze využít například pro zdokonalování funkcí autonomní jízdy.

Blockchain je distribuovaný protokol pro datové transakce mezi obchodními partnery, na němž jsou založeny mimo jiné známé kryptoměny bitcoin a ethereum. Každá změna je zaznamenána v chronologicky po sobě jdoucích datových blocích – transparentně a bez možnosti neoprávněných zásahů. V tom podle Olivera Döringa, finančního stratéga společnosti Porsche, spočívá enormní potenciál: „Můžeme tak data přenášet rychleji a bezpečněji. Díky tomu budeme moci našim zákazníkům nabízet v budoucnosti ještě více komfortu a pocitu jistoty, ať už při nabíjení akumulátorů, parkování nebo umožňování přechodného přístupu do vozidla třetím osobám, například doručovateli balíků. Inovativní technologie přímo využíváme ve prospěch zákazníka.“

Služby, vyvíjené na základě blockchainu, jsou rychlé a velmi bezpečné. Automobil se stane součástí blockchainu, takže je možné přímé připojení i v režimu off-line, tedy bez okliky přes server. Proces odemčení a uzamčení vozidla pomocí aplikace je tak s dobou trvání 1,6 sekundy až šestkrát rychlejší než dosud. Kromě toho proběhne efektivní kryptografické kódování. Tento proces zaručuje, aby byly veškeré aktivity nezměnitelně zdokumentovány v blockchainu a přístupné k nahlédnutí v aplikaci. Majitel vozidla tak může například bezpečně a digitálně rozesílat přístupová oprávnění a kdykoli je spravovat a kontrolovat. Přístup funguje i dálkově.

Nové obchodní modely založené na blockchainu

Tato technologie kromě toho umožňuje udělovat časově omezená přístupová oprávnění k vozidlu, a to bezpečně a efektivně. Pomocí blockchainu lze vytvořit zabezpečené spojení s daty a funkcemi vozidla. Blockchain zároveň zabezpečuje veškerou komunikaci mezi všemi účastníky. Externí poskytovatele lze integrovat bez dodatečného hardwaru a pouze prostřednictvím tzv. „chytrých kontraktů“ („smart contracts“), což jsou automatizované smlouvy, které vyvolávají transakce po splnění předem definovaných předpokladů. To znamená, že je technicky zajištěno dodržení smlouvy. „Touto moderní technologií podporujeme také naši ofenzivu v oblasti elektrické mobility: od rychlejšího, snadnějšího a bezpečnějšího ověření identity uživatele na nabíjecí stanici až po zaplacení,“ říká Uwe Michael, vedoucí vývoje elektrických a elektronických systémů ve společnosti Porsche.

Přečtěte si také:  Porsche AG vstupuje na burzu, o akcie bude zájem, říká odborník

Porsche navíc pracuje na nových obchodních modelech založených na blockchainu. Prostřednictvím tzv. auditovatelného zápisu dat jsou data ke zpracování lokálně zakódována do distribuovaného blockchainu. Kontrolu nad daty má uživatel, který rozhoduje o jejich využití pro určité situace. Veškeré aktivity jsou dokumentovány v blockchainu, procesy výmazu dat jsou tak transparentní. Na tomto základě bude možné v budoucnosti nabízet autonomní jízdu s vylepšenými funkcemi. Pomocí lokálních dat lze dosáhnout regionálních efektů v procesu učení se a bezpečně je sdílet s ostatními vozidly. Zákazník může využívat kolektivní data, která však zároveň zůstávají zabezpečená.

Start-up XAIN zvítězil v létě uplynulého roku v první inovační soutěži „Porsche Innovation Contest“ na téma blockchain v konkurenci více než 100 dalších firem. Mezioborové týmy společnosti Porsche následně společně s firmou XAIN vyvinuly a otestovaly během tří měsíců první aplikace. Blockchain byl integrován do vozidla Porsche Panamera s využitím energeticky efektivního procesu těžby společnosti XAIN. Porsche kromě toho v současnosti pracuje na dalších možnostech využití této technologie, například i v oblastech nabíjení a parkování.

XAIN nabízí různá řešení v oblasti blockchainu a umělé inteligence se zvláštním zaměřením na inteligentní průmyslové aplikace. Zakladatelé společnosti Leif-Nissen Lundbæk a Felix Hahmann jsou mimořádně aktivní v automobilovém průmyslu, v němž oba zahájili svou kariéru. Společnost XAIN vyvinula v uplynulých letech společně s výzkumníky Oxfordské univerzity a Královské univerzity v Londýně blockchainový systém, který významně snižuje spotřebu energie při tzv. těžbě. Díky tomu je řešení společnosti XAIN využitelné také pro přenosná zařízení a vozidla.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek