porsche 917 vystava (5)

Porsche muzeum novou výstavou slaví kulatiny své závodní legendy

Autor: Anina Russová - 16. 5. 2019


Automobilových muzeí existuje velká spousta, ale jestli existuje jedno, které opravdu stojí za návštěvu, pak je to Porsche Muzeum ve Stuttgartu. A protože letos slaví 50. narozeniny legendární závodní speciál z 24hodinového závodu Le Mans, Porsche 917, rozhodlo se muzeum, že právě tomuto modelu otevře speciální výstavu.

Porsche postavilo před své muzeum zvětšený model 930 turbo z kostiček LEGO

A je co obdivovat! Vždyť byl model 917 představen už v roce 1969, kdy s ním Porsche také vyhrálo slavný závod a zapsalo se do historie mezi ty nejlepší z nejlepších. Mimochodem, ten závod automobilka vyhrála pak ještě dvakrát. Vedení muzea se rozhodlo, že výstava musí být jak tematická, tak také co možná nejvíce autentická.

Proto mezi exponáty zařadilo právě vůbec první vyrobený model 917, který byl veřejnosti poprvé představen na autosalonu v Ženevě, konkrétně 12. března 1969. Podle magazínu Carscoops prošlo auto před několika měsíci velkou renovací experty přímo z muzea, kteří mu dali takřka původní stav.

Krom toho se ale Porsche rozhodlo světu ukázat i oba vítězné modely Le Mans z let 1970 a 1971, ale také model 917 PA Spyder s 16válcovým motorem, který automobilka používala hlavně jako testovací vůz pro různá závodní nastavení. Porsche krom toho ukázalo také speciální koncept, nebo spíše studii s názvem 917 Concept. Tento vůz byl automobilkou představen teprve nedávno, ale pracovala na něm posledních několik let. O tomto konceptu jsme sice věděli, ale nikdy by nás nenapadlo, že to s ním Porsche myslí vážně a že nejspíš opravdu uvažuje o nástupci legendárního speciálu 917. Ale vypadá to, že ano!

Jenomže Porsche se rozhodlo mlžit a kromě toho, že koncept ukáže poprvé veřejně, mlčí. To ale neznamená, že z toho nic nebude. Proslýchá se totiž, že německá automobilka plánuje nějaké super aut s hybridním pohon, dokonce prý má možná jít o moderního nástupce 918 Spyder. A tohle nenápadné ukazování velmi vydařené a designově zajímavé studie může být lehké oťukávání trhu, fanoušků a potencionálních zákazníků.

Ale jsou to zatím jen spekulace, které bude muset časem Porsche buď vyvrátit, nebo potvrdit. My doufáme v tu druhou možnost, protože tvary, byť koncepční, se opravdu povedly! Ještě dodáme, že výstava s názvem Colours of Speed – 50 Years of Porsche 917 začala 14.5.2019 a končí 15.9.2019.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru