Jestli patříte do stejné skupiny lidí jako já, tzn. že financím nerozumíte více, než tak, jestli máte v peněžence dost peněz na natankování vysokooktanového benzínu nebo, jestli vám na účtě sedí dostatečný obnost pro novou čtyřkolovou radost, pravděpodobně byste zprávu, v jejímž názvu se nachází slovo aukce, také přehlédli. Já to díky bohu neudělal, zarazily mě totiž další dvě slova: Porsche a Kyalami. Slovo první zajisté vysvětlovat nemusím, a pod tím druhým se skrývá legendární závodní okruh v Jihoafrické republice ležící 20 km od Johannesburgu. Proč legendární? Jezdila se zde také formule 1!

Co se tedy přesně stalo? Stejně jako my, obyčejní smrtelníci, přihazující na drobnou elektroniku či jiné věci na aukčních serverech, si takhle pánové z jihoafrického zastoupení německé sportovní automobilky přihazovali v jedné aukci a najednou je Porsche majitelem tohoto kultovního okruhu. Důvod pro toto přihazování byl celkem zřejmý, je jím absence závodního okruhu, kde by mohla automobilka testovat své nové kousky. Porsche sice disponuje testovacím areálem ve Weissachu, nicméně vysloveně závodní okruh dosud v jejich portfoliu chyběl.

Kyalami je trať o délce 4,3 km, která mimo jiné v letech 1967-1993 hostila závody formule 1 a později též světový šampionát superbiků a A1 GP. Samotná aukce byla bez větších zvratů a překvapení a výsledná cena, pro kterou němečtí pánové museli zvednout ruku, byla 14,4 milionu euro (396 milionů Kč). Automobilka již dala vědět, že okruh zachová, což je určitě dobrá zpráva, aukce se totiž účastnili také developeři, kteří měli v plánu okruh zrušit a využít parcelu pro luxusní zástavbu. Je otázkou, jestli Porsche udrží na živu volné jízdy pro veřejnost, na odpověď si ale budeme muset ještě chvíli počkat. Všeobecně se předpokládá, že Porsche využije okruh pro vytvoření Experience Center pro celou Afriku, což by bylo v souladu se současnou politikou výstavby vlastních areálů, podobně jako v kalifornském Carsonu. V Británii, například, je pro tyto potřeby pronajímán okruh Silverstone.

Těšíme se na fotografie, kde se namísto krásných P17 budou na okruhu prohánět například nové 918 Spyder. A nebo je vidět vedle sebe? No, zpátky na zem.

Přečtěte si také:  V Ostravě v noci havarovalo Porsche 911 GT2, hasiči museli vyprostit zaklíněného spolujezdce