porsche_911-testovani_ve_vysokych_nadmorskych_vyskach

Porsche 911 se testuje tam, kde už nerostou ani rostliny. Jezdí na nejvyšší sopce světa v 6 tisíc metrech nad mořem

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Porsche - 7. 11. 2022


Už téměř 60 let je Porsche 911 tlačeno do extrémů jak na závodních tratích, tak na veřejných silnicích. Nyní nastal čas napsat novou kapitolu. Unikátní dvojice experimentálních sportovních modelů 911 se testuje tam, kde nejsou běžné silnice, je zde extrémně řídký vzduch, teplota hluboko pod bodem mrazu a kde nepřežijí ani rostliny.

Tým vedený vytrvalostním závodníkem a zároveň dobrodruhem Romainem Dumasem se rozhodl prozkoumat limity modelu 911 a pro začátek dobrodružství se rozhodl pro jedno z nejnáročnějších míst na světě – zvolil strmé svahy nejvyšší sopky na světě Ojos del Salvado, nacházející se v Chile. Právě zde proběhl první test týmu a vozů. Díky tomu se Porsche 911 stalo jedním z mála automobilů, který dosáhl tak extrémní nadmořské výšky.

Při výstupu do výšky až 6 007 metrů na mořem se 911ka řízená Romainem Dumasem postavila příkrým svahům a ledovým plotnám, které důkladně otestovaly schopnosti vozu i týmu při teplotách 30 stupňů pod nulou a s citelně řidším vzduchem – zde je k dispozici poloviční množství kyslíku než u moře. Sníh a led v blízkosti vrcholu sopky nabídlo spektakulární pohled na výjimečné schopnosti těchto Porsche 911. Prozatím byl test dokončen a tým je nadšený ze získaných zkušeností.

https://www.facebook.com/watch/?v=454941463367875

„Byl to opravdu nezapomenutelný a zvláštní okamžik v místě, které je krásné a brutální zároveň. Myslím, že jediné stroje na světě, co jsou výš než my, jsou letadla! Pro tým a vůz to bylo o učení – hned po vybalení z přepravního boxu byl vůz připraven pro hbitý pohyb. Byli jsme na sebe tvrdí a při prvním testu jsme to opravdu vzali do hloubky, přesto jsme se cítili jako doma,“ řekl Romain Dumas, jezdec Porsche 911 a lídr týmu. „Máme obrovský respekt k těm, kdo se dostali tak vysoko. Nikdo neviděl tolik sněhu a ledu směrem k vrcholu sopky, kolik ho tam leží. Přesto jsme do toho šli a pokořili hranici 6 000 metrů nad mořem. Jsme opravdu hrdí na to, čeho je vůz a celý tým schopný dosáhnout napoprvé – doufejme, že v budoucnu zažijeme mnoho dalších takových dobrodružství,“ říká Dr. Frank-Steffen Walliser, viceprezident Porsche AG odpovědný za architekturu a vlastnosti vozidel, pověřil projektem šéf inženýra pro Porsche 911, Michaela Röslera.

„Bylo kouzelné postavit Porsche 911, jaké svět ještě neviděl – díky malému týmu inženýrských nadšenců. Model 911 prokázal své kvality jak na závodních tratích, tak běžných silnicích. Tímto projektem se však posouváme tam, kde žádné silnice nejsou,“ říká Rösler, vedoucí kompletní modelové řady 911. „Testování našich teorií znamená nalezení nejdrsnějšího možného prostředí abychom prověřili, zda fungují – a na nejvyšší sopce světa jsme uspěli.“

porsche_911-testovani_ve_vysokych_nadmorskych_vyskach-1

Základem byl typ 911 Carrera 4S (992) vybaven standardním přeplňovaným plochým šestiválcem o výkonu 443 koní a sedmistupňovou manuální převodovkou. Samotný model 911 se ukázal být vynikající bází pro svoji robustnost a zároveň lehkost, krátký rozvor, dostatečný výkon a schopnosti dobře se vyrovnat s extrémní nadmořskou výškou. Z toho bodu pak inženýři ve výzkumné a vývojové základně Porsche ve Weissachu nedaleko Stuttgartu, v úzké spolupráci s Romain Dumas Motorsport, vyšli a popustili uzdu kreativitě ve specifických požadavcích pro drsné horské podmínky.

Oba vozy dostaly vnitřní ochranné rámy, sedadla z uhlíkových vláken a závodní bezpečnostní pásy tak, aby splňovaly bezpečnostní kritéria vyžadované samotným projektem. Díky specifickým nápravám byla zvýšena světlost na 350 mm. Převodovka dostala kratší převody, což znamená přesnější a jemnější ovládání plynem v nižších rychlostech a celkově to lépe funguje s nově montovanými velkými terénními pneumatikami. Kromě toho jsou oba vozy vybaveny extrémně odolnou ochranou podvozku z aramidových vláken, umožňující například skluz po kamenech.

porsche_911-testovani_ve_vysokych_nadmorskych_vyskach-2

Nové je rovněž zařízení Porsche Warp-Connecter. Původně bylo vyvinuto pro motorsport, nyní se pomocí této sofistikované techniky dosahuje maximální trakce všech kol (na všechna kola jde konstantní moment). Dále jsou použity manuální, přepínatelné uzávěrky diferenciálu spolu s pokročilým systémem řízení steer-by-wire. Celek dotváří naviják umístěný v přední části vozu spolu s přepracovanou karoserií umožňující montáž 310 mm širokých pneumatik. Rovněž chladicí systém musel být přesunut nahoru, aby se vůz mohl bez problémů vypořádat s extrémními úseky bez poškození. Třešničkou na dortu se pak stalo výrazné lakování – jeden vůz byl vyhotoven s barevným motivem Porsche Motorsport dle 963 LMDh, druhá „devětsetjedenáctka“ pak se stylistickým motivem navrženým ve Weissachu.

„Před více než 30 lety tým inženýrů Porsche aplikoval na model 911 pohon všech kol, aby prozkoumal všechna ‚kdyby‘. A jsem hrdý na to, že tato přirozená zvědavost a touha vývojářů zkoumat limity, testovat nové nápady a především inspirovat, je stále živá a daří se jí dobře,“ dodal Walliser. „Projekty jako je tento jsou životně důležité pro to, kým jsme v Porsche. Když se tým vydal na cestu, mířil doslova do nebe. Doufám, že v těchto dobrodružstvích budeme pokračovat.“


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru