Popelářská auta dostanou kamery pro monitorování špatně parkujících aut nebo záchranářských uliček

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Magistrát hl. m. Prahy - 8. 8. 2022


Praha se rozhodla, že začne monitorovat dění na silnicích. A to včetně správného utváření bezpečnostních uliček či parkování. Využije k tomu technologie obrazové analýzy a umělé inteligence. Podle hlavního města budou shromážděná data metropoli sloužit k tomu, aby zefektivnila a zlepšila správu veřejného prostoru. Vyplývá to ze smlouvy, kterou začátkem týdne schválili pražští radní.

Pomůžou i popeláři

V tuto chvíli jde o pilotní projekt, který bude využívat vozidla, která se v pražských ulicích běžně pohybují a slouží konkrétnímu účelu. Jedná se například o popelářská, rozvážková a jiná vozidla. Ta budou osazena přenositelným systémem zahrnujícím kamerové a polohové senzory s výpočetní jednotkou a modulem pro přenos dat. Díky tomu získá hlavní město Praha data, která využije pro analýzu stavu pražských ulic.

Přečtěte si také:  Praha změní systém parkovacích zón. Ve hře je preference pražských řidičů i nové řešení rozdávání pokut

„Řídit Prahu na základě dat dává smysl. Chytré technologie teď budou přímo v terénu sbírat další nová anonymizovaná data, která mohou zlepšit nejen průjezdnost městem, ale pomohou také se zvýšením bezpečnosti v případě průjezdu vozidel pražské záchranky nebo s kvalitou veřejného prostoru kolem kontejnerů s odpadem,” řekl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Podle autora projektu, firmy OICT, bude tak jednoduché v reálném čase sledovat šířku záchranářské uličky pro vozidla integrovaného záchranného sboru, špatně zaparkovaná vozidla bránící například svozu odpadu nebo nepořádek kolem kontejnerů na tříděný odpad.

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Popelářská auta dostanou kamery pro monitorování špatně parkujících aut nebo záchranářských uliček”

  1. paráda mělo by se to udělat ve všech větších městech tam co je pruh pro IZS si někteří řidiči myslí,že sanitka nebo hasič nemá auto,ale vrtulník

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek