Pomalu jedoucí řidiči způsobují stále větší množství nehod a vážných či smrtelných zranění

Autor: Anina Russová - 25. 12. 2019


Ve Velké Británii proběhl velký průzkum zaměřený na oběti dopravních nehod. Jeho výsledkem je zjištění, že počet mrtvých a vážně zraněných po dopravních nehodách, kdy chybovali pomalu jedoucí řidiči, stále roste. Kompletní výsledky průzkumu přinesl britský magazín Daily Star.

Nutno říct, že ta čísla samozřejmě na první pohled nevypadají špatně, ale problém je, že každoročně stoupají. Jen v loňském roce na území Velké Británie zavinili pomalu jedoucí řidiči vážná zranění 26 lidí, smrt dvou lidí a lehčí zranění 132 dalších osob. A dle tvůrců statistiky je jasné, že za letošní rok budou čísla mnohem vyšší. Ve všech případech byl na vině řidič, který jel pomaleji, než dovolují rychlostní limity, čímž vyvolal řadu nepříjemných a nebezpečných situací. Často tací řidiči také hodně zmatkují a není možné předvídat jejich chování.

Těchto nebezpečných řidičů už všimla i britská policie, která se nezdráhá je pokutovat a to až do výše 100 liber, tedy bezmála 3000 Kč. Takovému řidiči také nadělí tři trestné body do karty řidiče. Úřady pak na některá místa instalují dopravní značky upozorňující na minimální rychlost, jakou tam řidiči mohou jet. Je to právě kvůli bezpečnosti, například na sjezdech nebo na nájezdech na dálnici je potřeba nabrat rychlost.

Podle Hugha Bladona, šéfa a zakladatele tamní Aliance britských řidičů, jsou problémem hlavně řidiči, kteří nemají za volantem jistotu. Právě ti raději jedou pomaleji a myslí si, že je to bezpečnější. Některé problémy způsobují i auta s velkými náklady, které pomaleji prostě jet musejí. Nejčastěji zmatky na silnicích vyvolávají auta se zapřaženými karavany. Bladon k tomu řekl: „Příliš pomalá jízda, ať už z jakéhokoliv důvodu, je v zásadě sobecká a hloupá. Je to recept na katastrofu. Šnečím tempem jedoucí nervózní řidič znejistí i všechny ostatní, kteří pak, jen aby se ho zbavili, mohou předjíždět ve špatný čas a na špatném místě.“

I naše zákony, konkrétně paragraf 18: Rychlost jízdy Zákona o provozu na pozemních komunikacích říká, že nesmíme ostatní řidiče omezovat bezdůvodně pomalou jízdou nebo pomalým předjížděním. A strach opravdu není důvod. Bohužel naše policie zbytečně pomalu jedoucí policie nijak neřeší.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru