Zdroj: Wikimedia Common

Vypadá to, že policisté jsou špatně placeni i jinde a ne jen u nás. Jenže třeba v Polsku mají nízké platy policistů velmi zvláštní dopad. Hlavně na řidiče.

Už od začátku dubna totiž polští policisté dávají najevo svůj nesouhlas s fungováním celého sboru, s nízkými platy, které mají, ale i s faktem, že je část jejich platu závislá na tom, kolik rozdají pokut. Zcela logicky jim to přijde hloupé a tak se rozhodli, že pokuty nebudou rozdávat vůbec. Tedy, až na výjimky. Těmi jsou opravdu závažné přečiny v dopravě, jako je jízda pod vlivem alkoholu nebo návykových látek či vážné nehody se zraněním. Jinak ale každý přestupek řeší jen domluvou.

A jak se tato zvláštní stávka promítla do čísel? Velmi výrazně! Do dubna policisté rozdali 27 103 pokut. Od dubna, kdy tento protest proti nefunkčnímu systému začal, jich bylo jen 496. A světe div se, ono to jde i bez pokut. Na silnicích neprobíhá žádná anarchie, řidiči jsou v pohodě a místo stresu z pokuty si všímají provozu kolem sebe.

Mimochodem, nemyslete si, že příslušníci jednají proti zákonu. Tamější paragrafy jim totiž velkou většinu přestupků řešit jen domluvou opravdu umožňují .