Policisté zkontrolovali seniora v autoškole. 69letý žák nadýchal 1,3 promile

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 6. 11. 2023


Autoškola bývá zpravidla spojována s mladými řidiči, ostatně, právě na jejich výchovu se zaměřuje i novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Jak ale ukazuje případ z České Třebové, do autoškoly se můžou odhodlat i senioři. Pokud navíc chtějí řidičák zpět poté, co jim byl zabaven, nic jiného jim ani nezbývá. Ale ani ti by neměli na jízdy chodit pod vlivem alkoholu.

Policisté vůz autoškoly zastavili na ulici Dr. E. Beneše. Součástí kontroly byl i test na přítomnost alkoholu u řidiče, v tomto případě žáka. Ten policistům nadýchal 1,3 promile, přičemž dle policistů výsledek nezaskočil jen je, ale i instruktora, který posilnění alkoholem u svého 69letého žáka neodhalil. Přitom je ze zákona oprávněn provést u žáka dechovou zkoušku. A může si k tomu přizvat i policisty. To ale neudělal.

„K požití alkoholu se řidič policistům přiznal a uvedl, že předchozí večer vypil přibližně 1 litr vína. Policisté lustrací zjistili, že 69letý muž je v dostupných systémech vedený jako neřidič. V minulosti mu byl totiž udělen trest zákazu řízení motorových vozidel za jízdu pod vlivem alkoholu. Prostřednictvím kurzu v autoškole se snažil získat zpět řidičské oprávnění. Na to bude ale muset na dlouhou dobu zapomenout,“ popsala krajská policejní tisková mluvčí Andrea Muzikantová. Dotyčný opilý žák je v tuto chvíli podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. V případě pravomocného odsouzení mu hrozí až roční pobyt ve vězení, pokuta a samozřejmě další zákaz řízení.

Policisté upozorňují, že na žáky autoškoly je dle zákona pohlíženo jako na jakékoliv jiné řidiče. Za volant tak nesmí ani pod vlivem alkoholu, ale ani drog. A i oni mohou dostat pokutu a přijít o možnost řídit.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru