D1-pretizena_dodavka-1

Policisté zastavili na dálnici D1 Poláka, který přetížil dodávku o 3,1 tuny

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Policie ČR - 16. 2. 2022


V pondělí v odpoledních hodinách kontrolovali policisté z dálničního oddělení Velký Beranov v rámci běžného výkonu služby dodávková a nákladní vozidla. Na 115. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu měli k dispozici také nízkorychlostní váhy. Při kontrole dodávkového vozidla, jehož nejvyšší povolená hmotnost činila 3,5 tuny, měl řidič naloženo o 3,1 tuny více. To je přetížení o 89 %! Policisté řidiči uložili kauci ve výši 36 000 korun a zakázali mu další jízdu.

Při kontrolním vážení sledují policisté dodržování několika limitů – kontrola největší povolené hmotnosti silničního vozidla, kontrola největší povolené hmotnosti na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozidla a kontrola největších povolených rozměrů vozidla a jízdních souprav.

Podobně přetížená dodávková vozidla jsou obrovským nebezpečím pro všechny účastníky silničního provozu. S tím souvisí také riziko vyššího počtu vážných dopravních nehod, které způsobí řidiči dodávek. Jen dneska jsme dopoledne museli řešit na dálnici D1 dvě takové dopravní nehody, kdy se řidiči dodávkových vozidel zřejmě plně nevěnovali řízení a nedokázali adekvátně zareagovat na situaci, která se odehrávala na dálnici před nimi. Oba řidiči narazili do nákladních vozidel, která buď pomalu jela před nimi, nebo už stála na konci kolony Přetěžování dodávek navíc velmi zásadním způsobem zhoršuje jízdní vlastnosti vozidla, takže na silnici nemusí být spolehlivě ovladatelné a má dopad také na délku brzdné dráhy.

D1-pretizena_dodavka-2

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se na důkladné kontroly dodávkových vozidel a kamionů zaměřují dlouhodobě. Speciálně vyškolení policisté nejdříve zkontrolují, zda má řidič v pořádku doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a doklady související s přepravovaným nákladem. Zjišťují, zda profesionální řidiči dodržují pravidla, která se běžných řidičů netýkají – tedy zda dodržují bezpečnostní přestávky a nepřekračují zákonem stanovenou dobu jízdy. Současně s tím probíhá vážení vozidla, kontroluje se jeho technický stav i správné uložení nákladu.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru