Policejní honičky s řidiči, kteří se rozhodnou z jakéhokoliv důvodu ujet, jsou v poslední době velmi časté. Aby policisté měli možnost takovou honičku ukončit co možná nejdříve, vybavili svá auta rámy. Současně s tím se s nimi potřebují naučit provádět takzvaný ‚pit manévr‘. Na první pohled možná vypadá jednoduše, jeho zvládnutí ale chce hodiny tréninku.
Proto se policisté před pár dny vydali na polygon v Hradci Králové, kde právě tento manévr nacvičovali. Ty, kteří jej ve službě mohou někdy potřebovat, školí policisté, kteří se jej učili u svých amerických kolegů, protože právě v Americe jde o standardní postup při policejních honičkách.
Co je pit manévr?
Slovní spojení ‚pit manévr‘ označuje styl zastavení ujíždějícího auta, který se používá takřka po celém světě, především pak právě v Americe. Policie jej popisuje takto: „Za jízdy dochází k řízenému nárazu do zadní části vozidla, který vede ke ztrátě kontroly nad řízením pronásledovaného vozidla a dochází k jeho otočení.“ Aby byl pro policii co nejbezpečnější, využívá k němu služební auta osazená předními bezpečnostními rámy. Jak ale policisté dodávají, manévr je samozřejmě možný i s autem bez rámu.
Jakkoliv to zní tak, jako by policisté za jízdy do ujíždějícího auta prostě nabourali, opak je pravdou a právě proto je potřeba ten trénink. Tajemství pit manévru je v tom, že se do ujíždějícího auta opravdu jen lehce ťukne. Velká rána by totiž rozhodila i policejního řidiče.
https://www.facebook.com/PolicieCZ/posts/4426198314097546
Navíc je k uskutečnění tohoto manévru potřeba vybrat vhodnou situaci. Policejní řidič musí mít prostor srovnat rychlost s ujíždějícím autem a decentně jej postrčit. Ideální je, aby ujíždějící měl rychlost do 60 km/h, nicméně manévr samozřejmě funguje i ve vyšších rychlostech. Jen je potřeba počítat s tím, že ujíždějící řidič po něm ztratí kontrolu nad autem a proto je dobré hodně zvážit to, kde k němu policie přistoupí. Například v hustém provozu nebo u škol, školek či v obydlené zástavbě moc vhodný není. Naopak na dálnicích nebo na širokých okreskách rozhodně ano.