skoda-octavia-policie-ceska-televize-ram-video
Zdroj: Česká televize - facebook

Je to jen pár týdnů, kdy si česká policie převzala stovky nových automobilů. Jsou ale jiné, než obvykle. V přední části totiž mají pevný rám. Důvod? Nejen ochrana auta, ale zejména schopnost zastavit ujíždějící auto.

Policie začíná obměňovat vozový park. Dnes si převzala prvních 80 nových octavií

Policie má přibližně pět set takových aut s rámem. Jde o Škody Octavia třetí generace, které se rozjely do všech koutů České republiky. Auta mají v přední části mohutný rám, který je připevněný k nosníkům a auto tak s minimem poškození odolá i většímu nárazu. Rám má ale plnit i funkci, kdy by policisté měli zastavit projíždějící auto tzv. „pit manévrem“. Česká televize o tom natočila reportáž, na kterou se můžete podívat níže.

Jde o techniku, kterou používají američtí policisté již léta. Spočívá v tom, že policejní vůz svou přední částí najede do boční zadní části pronásledovaného auta a rozhodí ji. Ujíždějící vůz se tak dostane do přetáčivého smyku, což ho v nejlepším možném případě zastaví. Nebo alespoň hodně zpomalí.

Nejde o žádný jednoduchý zákrok, takže se ho čeští policisté učili přímo od těch amerických na výcviku v USA. V České republice ho ale prý příliš často využívat nebudou, prý půjde o velmi výjimečné situace.

Využití bezpečnostních rámů policií

👮‍♂🚔 Jak na řidiče, kteří se snaží uniknout bezpečnostním složkám? Policie učí své zaměstnance, k čemu využít nová auta s bezpečnostními rámy. Po americkém vzoru trénují třeba tzv. pit manévr. 👇

Zveřejnil(a) ČT24 dne Neděle 2. února 2020