kontrola-policie (2)

Policisté na dálnici D3 lovili řidiče v luxusních autech a chtěli po nich úplatky

Od Radim Plachý | Zdroj: GIBS - Foto: Policie ČR - 21. 9. 2020 0

Policisté jsou tu od toho, aby nám pomáhali a chránili nás. To ostatně říká i jejich slogan, pro který našli inspiraci u amerických policistů. Ačkoliv jsme přesvědčeni o tom, že drtivá většina policistů jsou profesionálové, kteří opravdu pomáhají a chrání, najdou se mezi nimi tací, kterým jde hlavně o peníze a na nějakou pomoc nehledí.

Právě takovou dvojici policistů už několik měsíců vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle inspekce jde o dva policisty z Jihočeského kraje, kteří operovali výhradně na dálnici D3. Šli na to velmi snadně. Nejprve si vyhlédli auto, jehož řidič jel rychleji, než měl. Vždy šlo o drahá a luxusní auta, aby bylo takřka jisté, že jejich řidiči budou mít u sebe peníze.

Rychlost auta zjistili pomocí kamery v autě, ale záznam z ní nikam neposílali ani neukládali. Prostě jen zjistili, jak jede řidič rychle a jestli jim to stojí za to, říct si o úplatek. Než byla dvojice policistů odhalena, řekla si o úplatek deseti řidičům, přičemž si takt přišla na částku převyšující 26 000 Kč.

Přečtěte si také:  Opilý jel v protisměru a pokusil se uplatit policisty. Marně

Ivana Nguyenová, tisková mluvčí GIBS k tomu řekla: „Dva příslušníci policie jsou v tuto chvíli obviněni ze zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku v jednočinném souběhu s přečinem zneužití pravomoci úřední osoby ve formě spolupachatelství. V případě prokázání viny jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Dále jsme zahájili trestní stíhání proti deseti civilním osobám a to ze spáchání zločinu podplacení. Civilním osobám v případě prokázání viny hrozí až šestiletý trest odnětí svobody, propadnutí majetku nebo peněžitý trest.“