Policisté hledají řidiče Felicie, který jel po dálnici v protisměru. Čeká ho vysvětlování i tučná pokuta

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR -  17. 4. 2023


Je s podivem, jak často se objevují zmatení řidiči v protisměru na dálnici. A ještě více je s podivem, jak špatně na to chybující šoféři reagují. Jednoho takového v těchto dnech hledá policie.

Jde o řidiče, který v protisměru po dálnici D35 ujel dokonce 10 kilometrů. V tuto chvíli je jen jasné, že se tak stalo 1. dubna po obědě, kdy řidič Škody Felicia najel do protisměru na 148. kilometru. Místo toho, aby pokud možno ihned zastavil v odstavném pruhu, jel dotyčný v levém, tedy rychlém jízdním pruhu až na 158. kilometr.

Policisté zatím neví, kdo je tím řidičem, a proto prosí veřejnost o pomoc. Pokud tedy má kdokoliv nějaké zprávy o tom, o koho by mohlo jít, měl by se obrátit na linku 158.

Přečtěte si také:  Další řidič na dálnici v protisměru. Policie prosí svědky o pomoc

Co dělat, když se to stane?

Pokud se vám náhodou stane, že najedete do protisměru, nesmíte panikařit a už vůbec nesmíte pokračovat v cestě. Byť s úmyslem sjet na nejbližším sjezdu. „Zastavte na krajnici, ideálně na levé vedle nejpomalejšího jízdního pruhu, pokud to však možné není, pak neriskujte a zastavte co nejblíže středovému pásu dálnice. Zapněte varovné blinkry, ať je vaše auto více vidět. Utečte z vozidla v reflexní vestě za svodidla. Bohužel i správně odstavené vozidlo představuje vysoké riziko srážky. Volejte linku 158 a informujte Policii o své poloze, vyčkejte do jejího příjezdu,“ radí policie.

Dodržet správný postup je ale potřeba i v případě, kdy potkáte auto v protisměru. Základem je zpomalit a zachovat chladnou hlavu. Ihned je nutné volat policii a informovat ji o tom, kde se auto v protisměru pohybuje.

Již dnes funguje na dálnicích systém detekce vozidel v protisměru, čidla jsou nainstalována na mýtných branách. Jakmile zaregistrují vůz jedoucí opačným směrem, okamžitě spustí poplach v centrále Národního dopravního informačního centra ŘSD a jeho následkem je řidičům zobrazována varovná zpráva na elektronických infotabulích v daném úseku.

„Ve většině případů jízdy v protisměru na rychlostních komunikacích řidič najede na dálnici v jiném směru, než má v úmyslu. Často začne zmatkovat. V tísni ze vzniklé situace, která je umocněna příkazem navigace „otočte se“, se otočí. Najede do rychlého jízdního pruhu a v domnění, že již jede ve správném směru, vyrazí protisměrem ke stanovému cíli. Takový řidič není v danou chvíli schopen rozeznat skutečnost, že se řítí po rychlostní komunikaci protisměrem. Z tohoto důvodu apelujeme na řidiče, kterým se již taková věc stane, aby zachovali chladnou hlavu, neriskovali svůj život a životy ostatních účastníků provozu otáčením, či couváním na rychlostních komunikacích,“ zdůraznili policisté.

Přečtěte si také:  Policisté se zaměřili na přetížené kamiony. Na pokutách vybrali přes dva miliony korun

Pro úplnost dodáme, že jízda na dálnici v protisměru je velmi přísně trestaným přestupkem. Každý řidič, který se ho dopustí se dočká sedmi trestných bodů, zákazu řízení až na rok a pokuty až 10 000 Kč.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *